Skrót wiadomości - wtorek, 12 lutego

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W I kw. 2019 r. nastąpiło pogorszenie koniunktury w sektorze budowlanym - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) wyniósł -3,2 pkt. Jak wynika z raportu, szczególnie niekorzystne wyniki odnotowano w grupie przedsiębiorstw państwowych.

W USA zanotowano niższy niż w grudniu wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W styczniu 2019 indeks ten wyniósł 101,2 pkt. wobec 104,4 pkt. miesiąc wcześniej - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 102,86 proc. - wynika z komunikatu podpisanego we wtorek przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. Minimalny wzrost emerytury to 70 zł, najniższa emerytura wyniesie 1100 zł.

Zadłużenie w obligacjach, po czwartkowej aukcji, według stanu na 11 lutego wynosi 640.680,728 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

GIEŁDA

We wtorek spośród głównych indeksów GPW najmocniej wzrósł WIG20, a bardzo dobrą sesję mają za sobą przedstawiciele sektora bankowego. Na szerokim rynku silnie zwyżkował kurs R22 po informacji o planowanym skupie akcji i zamiarze wypłaty dywidendy.

Zamknięcie: WIG20 2.370,99 pkt. (+0,71 proc.), WIG 60.534,83 pkt. (+0,52 proc.).

SPÓŁKI

Zarząd R22 będzie rekomendował przeznaczenie do 5 mln zł na skup do 350 tys. akcji własnych w celu ich umorzenia, po maksymalnej cenie 25 zł za jedną akcję. Dodatkowo, intencją zarządu jest wypłata dywidendy za rok kończący się 30 czerwca 2019 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zostały we wtorek zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes zarządu - Jacek K., w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez nich przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę PKN Orlen - podało biuro prasowe Prokuratury Krajowej w komunikacie.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, która do końca kwietnia 2019 roku planuje sfinalizować zakup 80 proc. udziałów węgierskiego producenta farb Poli-Farbe za ok. 108 mln zł, zamierza kontynuować politykę dywidendową - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Piotr Mikrut.

ECC Games, spółka z segmentu gier, zadebiutowała we wtorek na rynku NewConnect. Do godz. 11.10 na jej akcjach nie zawarto żadnej transakcji.

mBank, który zakończył współpracę z Orange w ramach projektu Orange Finanse, w kwietniu zmieni nazwę tej platformy na Kompakt Finanse. Zdecydował jednocześnie, że nie będzie ona dalej rozwijana - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Zarząd spółki Henryk Kania zdecydował o rozpoczęciu procedury wyboru doradcy w procesie potencjalnego pozyskania istotnego lub strategicznego inwestora, w tym badania możliwości dokonania strategicznych zmian struktury bilansu lub struktury własnościowej spółki - podały Zakłady Mięsne Henryk Kania w komunikacie.

Lotos planuje wydać w 2019 roku kilkaset mln zł na dalszy rozwój sieci stacji paliw, czyli budowę nowych oraz modernizację istniejących obiektów - podał Lotos w komunikacie prasowym. Do 2024 roku grupa chce zrezygnować z marki Optima.

Fundusze NN Investment Partners TFI obniżyły udział w akcjonariacie Konsorcjum Stali do 4,99 proc. z 7,72 proc. wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Centrum Finansowe prognozuje osiągnięcie w 2019 roku ok. 625 tys. zł zysku netto - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Sescom rekomenduje przeznaczenie na kapitał zapasowy zysku za rok obrotowy 2017/2018, ze względu na potencjalne przejęcie spółki Dozór Techniczny - podał Sescom w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na Alma Market w upadłości karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł - podała KNF w komunikacie. Komisja stwierdziła nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 400 tys. zł kary na Jacka Ptaszka, byłego prezesa Krezusa za transakcje akcjami spółki w czasie trwania okresu zamkniętego - podała KNF w komunikacie.

ABC Data otrzymała od firmy Investment Gear 2 ofertę zakupu 100 proc. udziałów swojej czeskiej spółki zależnej za 150 tys. zł - podała spółka w komunikacie. W związku z ofertą ABC Data weryfikuje wartość spółki, co - według szacunków - może obniżyć wynik netto grupy za 2018 rok o 17,3 mln zł.

Grupa Skarbiec Holding wypracowała 6,5 mln zł zysku netto w pierwszym półroczu roku obrotowego 2018/2019, wobec 10,1 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka we wstępnych, szacunkowych danych.

Mostostal Zabrze podpisał przedwstępną umowę sprzedaży 24,7-hektarowej działki w Bytomiu - podała spółka w komunikacie. Cena sprzedaży ma być równowartością około 30 proc. kapitałów własnych Mostostalu Zabrze na koniec 2018 roku, czyli ok. 25,4 mln zł.

APS Energia planuje osiągnięcie średniorocznego, organicznego wzrostu przychodów na poziomie do 20 proc. w latach 2019-2021 - podała spółka w komunikacie. Zarząd spółki zamierza rekomendować przeznaczanie w tych latach na dywidendę do 30 proc. skonsolidowanych zysków.

Gremi Media zdecydowało o zwiększeniu odpisu na należności przeterminowane od Ruchu do ok. 3,9 mln zł z 2,45 mln zł wcześniej, w związku ze złożeniem do sądu przez Ruch aktualizacji propozycji układowych - podała spółka w komunikacie.

ATM Grupa w raporcie za 2018 rok rozliczy przejęcie przez swoją spółkę zależną brytyjskiej firmy BoomBit Games - podała ATM Grupa w komunikacie. Strata giełdowej spółki na tej transakcji wyniesie 0,6 mln zł, tymczasem w poprzednich raportach okresowych ATM Grupa rozpoznawała na przejęciu 10,7 mln zł zysku.

WALUTY

Mimo obserwowanych w ostatnich dniach większych wahań kursu EUR/PLN, para nie powinna wybić się z zakresu obowiązującej konsolidacji w przedziale 4,27-4,35 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności obligacji skarbowych z krótkiego końca krzywej powinny utrzymywać się blisko obecnych poziomów.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3268 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1296 USD i 124,70 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA odbija się z najniższego poziomu od 2 tygodni. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,62 USD, po zwyżce o 0,40 proc. Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,81 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,49 proc.

Miedź na giełdzie metali w Londynie pozostaje pod presją podobnie jak inne metale przemysłowe. Apetyt na ryzyko wśród inwestorów zmalał z powodu niepewności związanej z rozmowami handlowymi USA-Chiny. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana blisko poniedziałkowego zamknięcia - podają maklerzy. Podczas poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 60 dolarów, czyli 0,97 proc., do 6.150,00 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Firma doradcza JLL spodziewa się w 2019 roku dalszego, niewielkiego wzrostu cen działek we wszystkich segmentach rynku gruntów i lokalizacjach w Polsce. Największych podwyżek można oczekiwać na rynku warszawskim oraz trójmiejskim - poinformował podczas konferencji Daniel Puchalski, dyrektor działu gruntów inwestycyjnych JLL.

Czynniki ryzyka dla polskiej gospodarki przemawiają za tym, że wyjście EUR/PLN górą z trendu spadkowego nie okaże się "fałszywym wybiciem" - ocenia Piotr Matys, strateg walutowy Rabobanku. Jego zdaniem, najbliższym istotnym oporem dla kursu eurozłoego jest 4,34.

DM BOŚ wskazał 22 spółki, które mogą zachowywać się w lutym lepiej od rynku. Do listy dodano Erbud, Pekao, Ciech i Unimot, a usunięto z niej Famur i PKN Orlen.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezydent Andrzej Duda spotka się w najbliższy czwartek z prezesem NBP Adamem Glapińskim ws. ustawy o jawności i zasadach wynagradzania w banku - poinformował we wtorek portal RMF24.

Wartość przeterminowanych zobowiązań na koniec 2018 roku wzrosła rdr o 4,42 mld zł do 29,57 mld zł - podał BIK w komunikacie.

Fundusze emerytalne sprzedały w styczniu polskie akcje za około 600 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM. Są to dane skorygowane o sprzedaż przez OFE akcji Orbisu w wezwaniu za około 1,3 mld zł oraz kupno akcji Famuru w ABB za około 150 mln zł.

Przedłużając negocjacje na temat tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Moskwa może powtórzyć kryzys z 2009 r., gdy na prawie dwa tygodnie wstrzymano dostawy gazu do Europy Zachodniej - ostrzegł szef ukraińskiej spółki paliwowej Naftohaz Andrij Kobolew.

Etapowe wdrażanie ograniczenia handlu w niedziele trwa, w MRPiPS nie trwają prace nad zmianą regulacji - przekazał we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Szef Banku Anglii Mark Carney powiedział we wtorek, że brexit bez umowy z UE spowoduje w krótkim okresie spadek dochodów w Wielkiej Brytanii. "Musimy zdać sobie sprawę, że może to pójść bardzo źle. Od takiego scenariusza dzieli nas 45 dni" - ostrzegł.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Cele Polski i USA w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA. Mike Pompeo podkreśłił, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w problemy Europy Środkowo-Wschodniej.

Cały czas współpracujemy nad tym, żeby osiągnąć cel zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla obywateli Polski - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Przyjąłem dymisję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy - poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że w ciągu kilku dni ruszy konkurs na nowego szefa Funduszu.

Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda jest problemem dla naszego środowiska, powinien podać się do dymisji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Jeśli doniesienia o przeszłości prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy okażą się prawdziwe, to powinien on zrezygnować z pełnionej funkcji; w naszym środowisku nie ma "świętych krów" - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W przypadku prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy najlepszym rozwiązaniem byłaby autolustracja - ocenił we wtorek szef MON, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak. Jak dodał, informacja o współpracy Kujdy z SB była dla niego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zaskoczeniem.

Tu nie chodzi o spór o sądownictwo, ale o to, by przeciągnąć decyzję przed datę wyborów do PE; by rozgrywać Polskę politycznie - ocenił szef MS Zbigniew Ziobro odnosząc się do wtorkowej rozprawy w TSUE. 11 kwietnia ma być wydana opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie skargi KE.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który zmienia przepisy dot. penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Telewizja Polska SA pozwała jako osobę prywatną Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego medialną wypowiedzią dotyczącą sprawy zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. RPO pozew uważa za "próbę nacisku na organ konstytucyjny".

PO złożyła we wtorek wniosek do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę; zdaniem Platformy Bejda nie dopełnił obowiązków nie zlecając wszczęcia kontroli oświadczenia majątkowego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tylko stwierdzenie autentyczności zarzutów jest podstawą do tego, żeby reagować; wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że zarzuty wobec niego to nieprawda i ja mu wierzę - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Nowoczesna wezwała szefa MS Z. Ziobrę do "natychmiastowego zajęcia stanowiska" i przyspieszenia wyjaśnienia sprawy fałszowania podpisów pod poparciem kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej, w tym podejrzeń wobec wiceministra A. Andruszkiewicza. Partia oczekuje wyjaśnień na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Niepokoi mnie, że Wiosna zabiera elektorat Platformie, chciałbym, żeby lider partii Wiosna Robert Biedroń skupił się na pozyskiwaniu nowego elektoratu - powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO), pytany o opinię na temat nowej partii Roberta Biedronia.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę - o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna; były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Rząd przyjął projekt noweli prawa farmaceutycznego, która jest wymierzona w tzw. mafię lekową - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił, refundowane leki były wyprowadzone poza granice Polski i sprzedawane z zyskiem.

Ksiądz Grzegorz Babiarz został odwołany z funkcji prezesa Stowarzyszenia Wiosna, a została nim ponownie Joanna Sadzik - poinformował we wtorek zarząd stowarzyszenia w oświadczeniu.

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim wesprą inicjatywę zbierania podpisów pod projektem ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

Polska Fair Play - to nazwa nowego projektu politycznego, którego powstanie ogłosił we wtorek ekspert podatkowy i komentator polityczny Robert Gwiazdowski. Projekt ten współtworzy m.in. z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Ruch ma wystartować pod tą nazwą do Parlamentu Europejskiego.

Sąd zwalniając ze szpitala psychiatrycznego Sebastiana K., który podpalił biuro poselskie Beaty Kempy, wziął pod uwagę informację ze szpitala i opinie biegłych, nałożył też obowiązek leczenia mężczyzny w poradni zdrowia psychicznego - powiedział rzecznik Sądu Okręgowe we Wrocławiu Marek Poteralski.

Ofertę na dostawę 130 elektrycznych przegubowych autobusów dla Warszawy za niespełna 400 mln złotych złożyła firma Solaris Bus & Coach - poinformował we wtorek warszawski Ratusz. Pierwsze z zamówionych elektrobusów będą mogły wyjechać na stołeczne ulice z początkiem 2020 roku - dodano.

W Nowym Zagórzu (Podkarpackie) odbył się we wtorek pogrzeb kapelana podkarpackiej "Solidarności" ks. Eugeniusza Dryniaka. Zmarł w niedzielę w wieku 63 lat.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej nowelizacji ustawy o SN w Polsce zostanie wydana 11 kwietnia - poinformował na koniec rozprawy dotyczącej tej skargi Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polska podtrzymuje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym; zmiany w ustawie zakwestionowane przez KE nie naruszają prawa unijnego - powiedział we wtorek dziennikarzom w Luksemburgu przed rozprawą w TSUE przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna.

Brytyjska premier Theresa May wezwała we wtorek parlamentarzystów do "trzymania nerwów na wodzy" i potwierdzenia jej mandatu do renegocjacji umowy wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej, by zwiększyć presję na przywódców UE w celu wypracowania kompromisu.

Przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oświadczyła, że nie wyklucza zamknięcia granic, gdyby miało dojść do kryzysu migracyjnego, jak w 2015 roku - podała we wtorek agencja dpa. Do Niemiec trafiło wówczas około miliona migrantów.

NATO przygotowuje "środki odstraszające" w celu obrony przed Rosją po zakończeniu funkcjonowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, odwołując się do przypadającej w tym roku 30. rocznicy upadku komunizmu, wezwał we wtorek w Bratysławie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, aby nie ulegały chińskim i rosyjskim wpływom.

W USA udało się uniknąć kolejnego shutdownu, czyli częściowego zamknięcia instytucji federalnych. Negocjatorzy w amerykańskim Kongresie osiągnęli w poniedziałek wstępną umowę w sprawie bezpieczeństwa granic USA, która daje prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wiele mniej funduszy niż wcześniej żądał na wybudowanie muru na granicy z Meksykiem.

Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru - oświadczył we wtorek szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA.

Spadek ataków i spisków terrorystycznych w 2018 r. nie wyeliminował zagrożenia ze strony ISIL dla świata. Wciąż pozostaje niebezpieczną globalną organizacją o scentralizowanym przywództwie - podano w raporcie sekretarza generalnego ONZ, który omawiała w poniedziałek RB.

Należąca do Deutsche Post firma kurierska DHL przygotowuje się na konsekwencje twardego brexitu i znacząco zwiększa zatrudnienie. Nowi pracownicy działu celnego mają odpowiadać za dostosowanie działalności firmy do potencjalnych nowych procedur po 29 marca.

Z powodu strajku powszechnego Belgia zamyka na dobę swoją przestrzeń powietrzną, obawiając się o obsadę stanowisk związanych z obsługą ruchu lotniczego - poinformowała we wtorek państwowa belgijska firma Skeyes zapewniająca usługi nawigacyjne. (PAP Biznes)

gor/ asa/ osz/