DZIEŃ NA RYNKACH: Postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny umacnia optymizm na globalnych giełdach

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny umacnia optymizm na globalnych giełdach. Rosną kontrakty na indeksy w Europie i USA, przy dobrej sesji w Azji - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,345 proc., FTSE 100 - w górę o 0,410 proc., a na DAX rosną o 0,673 proc.

W USA kontrakty zyskują po 0,4-0,5 proc.

W Azji Nikkei 225 wzrósł na zakończenie środowej sesji 1,3 proc. Zwyżki widać na innych giełdach w regionie.

W Pekinie trwają od kilku dni rozmowy "techniczne" w sprawie handlu pomiędzy USA a Chinami, prowadzone przez urzędników niższego szczebla.

W czwartek i piątek do tego grona dołączą przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz Liu He, wicepremier Chin.

USA i Chiny mają czas do 1 marca na rozwiązanie w sprawie handlu. W przeciwnym wypadku USA mogą nałożyć cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Prezydent USA Donald Trump zasygnalizował jednak, że jest otwarty na przedłużenie terminu 1 marca jako daty zakończenia "rozejmu" w wojnie handlowej między Waszyngtonem i Pekinem.

Inwestorów uspokoiły też informacje z USA, że amerykańscy kongresmeni osiągnęli "wstępne porozumienie" w zakresie finansowania bezpieczeństwa granic USA, które mogłoby zapobiec ponownemu zamknięciu amerykańskich instytucji federalnych.

Podczas gdy Donald Trump na razie wyraził zastrzeżenia co do ustaleń tego porozumienia, to powiedział, że je rozważy.

"Żaden z problemów, które mieli inwestorzy w czwartym kwartale ubiegłego roku, nie zniknął" - wskazuje John Carey, dyrektor zarządzający Amundi Pioneer Asset Management.

"Ale teraz gracze mogą się jednak trochę mniej niepokoić i widzieć bardziej optymistycznie trajektorię globalnego wzrostu gospodarczego, a to może być dobre dla wyników firm" - dodaje.

W środę inwestorzy poznają m.in. dane o CPI W.Brytanii i USA oraz o produkcji przemysłu w strefie euro.

Wystąpią tego dnia bankierzy z Fed: Mester (14.50), Bostic (14.50) i Harker (18.00).(PAP Biznes)

aj/ ana/