ING Bank Śląski oczekuje, że w '19 portfel kredytowy banku będzie rósł szybciej niż na rynku (opis)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Warszawa (PAP) - ING Bank Śląski oczekuje, że portfel kredytowy banku w 2019 roku będzie nadal rósł szybciej niż na rynku, który to jednak powinien wzrosnąć słabiej niż w 2018 roku - poinformował Brunon Bartkiewicz, prezes banku.

"Nadal chcemy silnie rosnąć w akcji kredytowej. Naszą ambicją jest byśmy utrzymali szybkie tempo, tempo powyżej rynku" - powiedział w środę na konferencji Bartkiewicz.

ING spodziewa się, że w 2019 roku kredyty na rynku wzrosną o 5,2 proc., podczas gdy w 2018 roku wzrosły o 7,7 proc.

"Nie prognozujemy, że aż tak kolosalny wzrost będzie miał miejsce" - powiedział Bartkiewicz.

Bank podał w środę, że jego portfel kredytowy brutto wzrósł w 2018 roku o 16 mld zł do 104 mld zł, co dało 18 proc. dynamikę rok do roku, podczas gdy rynek wzrósł w tym czasie o 8 proc.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w 2018 roku wyniosła 8,5 mld zł (wzrost 27 proc. rdr), a pożyczek gotówkowych 5,2 mld zł, co stanowiło wzrost o 21 proc. rdr.

Bank podał, że 4 proc. sprzedaży kart kredytowych i kredytów gotówkowych trafia do nowych klientów. W segmencie przedsiębiorców do takich klientów trafia 10 proc. produkcji kredytów, a w segmencie korporacyjnym 28 proc. przyznanych limitów kredytowych. (PAP Biznes)

seb/ ana/