DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy zyskują, bo Trump sygnalizuje bardziej pojednawcze stanowisko wobec Chin

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

13.02. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Globalne giełdy zyskują w środę, bo prezydent USA Donald Trump sygnalizuje bardziej pojednawcze stanowisko wobec Chin w trwającym sporze handlowym - podają maklerzy.

Prezydent Trump zasygnalizował, że jest otwarty na przedłużenie rozejmu w wojnie handlowej USA-Chiny poza 1 marca.

W Pekinie trwają właśnie rozmowy - na razie na niższym szczeblu - w sprawie relacji handlowych pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata.

USA i Chiny mają teoretycznie czas do 1 marca - wtedy przypada ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym razie USA mogą podwyższyć cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Trump też, chociaż nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie, które ma na celu uniknięcie kolejnego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdownu), na razie wstrzymał się z jego odrzuceniem i zastanawia się nad nowymi źródłami pozyskania funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

A na giełdach w Europie indeks Stoxx 600 zwyżkuje 3. sesję. Zyskują spółki chemiczne zwłaszcza po opublikowaniu dobrych wyników finansowych przez Akzo Nobel NV.

Włoski wskaźnik FTSE MIB jest zauważalnie wyżej niż inne indeksy w regionie, a wzrostom przewodzą walory banków.

Również nieźle sobie radzi FTSE 100 po niższej od prognoz inflacji w W.Brytanii - ceny konsumpcyjne w styczniu wzrosły o 1,8 proc., a analitycy spodziewali się wzrostu o 1,9 proc., po zwyżce w XII o 2,1 proc.

Po południu spodziewane są wystąpienia bankierów z Fed: Mester i Bostica o 14.50, a Harkera o 18.00.

Inwestorzy skupią też uwagę na danych o amerykańskiej inflacji w styczniu.

Wśród spółek raportujących wyniki są m.in. American International Group Inc., Cisco Systems Inc., Hilton Worldwide Holdings Inc., Interpublic, MGM Resorts International, Marathon Oil Corp. i NetApp Inc.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje teraz o 1,07 proc. do 53,67 USD za baryłkę. Na rynkach może być mniej surowca, bo minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih powiedział w wywiadzie dla "Financial Times", że Arabia Saudyjska będzie kontynuować ograniczanie produkcji ropy mocniej, niż to było określone w zawartej w grudniu umowie państw OPEC+.

Indeksy w Europie - godz. 12.00

<TAB>

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)

Euro Stoxx 50 Strefa euro 3196,54 0,18

DAX Niemcy 11142,47 0,15

FTSE 100 W.Brytania 7165,24 0,45

CAC 40 Francja 5068,40 0,24

IBEX 35 Hiszpania 8987,30 0,05

FTSE MIB Włochy 19920,86 0,58

</TAB>

(PAP Biznes)

aj/ gor/