DZIEŃ NA RYNKACH: Zwyżki indeksów na koniec dobrego dla Wall Street tygodnia

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.03. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - W USA notowania giełdowe idą w górę na koniec tygodnia, dzięki sektorowi IT. Rynki optymistycznie podchodzą do możliwości podpisania umowy handlowej USA-Chiny. W przyszłym tygodniu Fed zaprezentuje decyzję ws. stóp procentowych. Obligacje USA umacniają się po publikacji danych z przemysłu.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,67 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,70 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 1,02 proc.

Rynki akcji w USA zmierzają w kierunku zakończenia tygodnia na sporym plusie. S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły o ponad 2 proc. na zamknięciu czwartkowej sesji.

Wzrostom w S&P 500 przewodzi sektor IT, który idzie w górę o 1,6 proc. Akcje producenta półprzewodników Broadcom wzrosły o ponad 10 proc. - spółka podała w raporcie rocznym, że zysk na akcję wyniósł 5,55 USD, wobec oczekiwanych 5,23 USD.

Broadcom pociągnął za sobą inne spółki sektora - NVidia rośnie o 2,8 proc., a Adobe o 2,5 proc.

Walory Tesli spadają o 3,7 proc. w reakcji na prezentację nowego SUV-a Model Y, który rozczarował rynki.

Amazon zyskuje 1,2 proc., po tym jak KeyBanc podniósł rekomendację do "przeważaj" z "neutralnie".

Akcje Facebooka spadają o 2,2 proc.- firma ogłosiła, że dyrektor ds. produktu Chris Cox oraz szef działu WhatsApp Chris Daniels odchodzą ze spółki.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,25 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,76 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,04 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,72 proc.

Notowania banku UBS spadają o 1,2 proc. po tym, jak agencja Reutera poinformowała w piątek, że bank podał, że odłożył 450 milionów euro na apelację od orzeczenia sądu francuskiego, który wymierzył bankowi grzywnę w wysokości 4,5 mld euro w sprawie o pranie brudnych pieniędzy.

Akcje H&M spadają o 4,8 proc. Co prawda, sprzedaż w I kw. wzrosła o 10 proc., ale inwestorzy obawiają się o zyski firmy, ponieważ szwedzka firma obcięła ceny w okresie świątecznym, by rywalizować z konkurencyjną Zarą.

Dolar osłabia się o 0,25 proc. wobec koszyka walut do 96,54 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,18 proc. do 1,132.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,17 proc. do 111,55.

Kurs funta zwyżkuje o 0,28 proc. wobec dolara do 1,3295.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 2,60 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 15 pb.

Z kolei rentowność 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do 0,09 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada 0,28 proc. do 58,44 USD za baryłkę, a Brent na ICE spada o 0,6 proc. do 66,82 USD/b.

UMOWA USA-CHINY

Chińska agencja Xinhua podała w piątek, że wicepremier Liu He odbył przez telefon kolejną rozmowę z udziałem ministra skarbu Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera. Poczyniono znaczący postęp w negocjacjach - oceniła Xinhua.

Doniesienia pojawiły się po czwartkowej wypowiedzi Mnuchina, który potwierdził wcześniejsze spekulacje, że szczyt prezydentów USA i Chin, na którym miałoby dojść do podpisania porozumienia handlowego, nie odbędzie się pod koniec marca.

Agencja podała też, że chiński parlament uchwalił w piątek w formalnym głosowaniu nowe prawo o inwestycjach zagranicznych, mające złagodzić obawy zagranicznego biznesu dotyczące chińskiego środowiska inwestycyjnego; prawo wejdzie w życie w 2020 roku.

Natomiast premier Li Keqiang ogłosił w piątek - na zakończenie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Pekinie - termin obniżenia podatku VAT dla przedsiębiorców - to 1 kwietnia br. Rząd zobowiązał się do obniżenia VAT o 3 pkt. procentowe, co ma przynieść korzyści chińskim przedsiębiorcom.

PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE W USA W DÓŁ, W ŚRODĘ FED

Produkcja przemysłowa w USA w II wzrosła o 0,1 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano +0,4 proc. mdm, wobec -0,4 proc. w lutym, po rewizji z -0,6 proc.

Natomiast przetwórstwo przemysłowe spadło w II o 0,4 proc. Prognozowano +0,1 proc., wobec -0,5 proc., po korekcie z -0,9 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w marcu 97,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 95,6 pkt., wobec 93,8 pkt. w lutym.

W środę decyzję ws. polityki monetarnej zaprezentuje amerykańska Rezerwa Federalna. Po jej ogłoszeniu odbędzie się publikacja kwartalnych projekcji makro. Od stycznia 2019 r. po każdym posiedzeniu Fed odbywa się konferencja prasowa.

BREXIT: PRZYSZŁY TYDZIEŃ KLUCZOWY

Agencja Bloomberga podała w piątek, powołując się na źródła, że trzecie głosowanie nad umową ws. Brexitu, którą rząd premier Theresy May wynegocjował z UE, odbędzie się we wtorek. Parlamentarzyści jak dotąd dwukrotnie odrzucili porozumienie - pierwszy raz w styczniu, a drugi raz we wtorek.

May chce wywrzeć presję na eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, twierdząc, że zagłosowanie przeciwko umowie po raz kolejny będzie oznaczać przedłużenie Brexitu nawet do końca 2020 r., a także konieczność wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Agencja Bloomberg spekuluje, że bardzo trudno będzie przekonać twardych zwolenników Brexitu do poparcia umowy.

Źródło brytyjskiej telewizji Sky News poinformowało w piątek, że północnoirlandzka Demokratyczna Partii Unionistów (DUP) prowadzi "znaczące rozmowy" z brytyjskim rządem na temat ewentualnego poparcia umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W przyszły czwartek odbędzie się szczyt UE ws. Brexitu, podczas którego unijni przywódcy będą chcieli poznać długość proponowanego przez Wielką Brytanię przesunięcia terminu opuszczenia Wspólnoty oraz powód takowego wydłużenia.

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła rządowy projekt uchwały, wzywający do podjęcia próby opóźnienia Brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.(PAP Biznes)

kkr/ asa/ gor/