DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty, S&P 500 miał najlepszy tydzień od listopada

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.03. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty, a amerykańskie giełdy są najwyżej od października zeszłego roku. Dla indeksu S&P 500 był to najlepszy tydzień od listopada 2018 roku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,54 proc., do 25.848,87 pkt.

S&P 500 wzrósł 0,50 proc. i wyniósł 2.822.48 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,76 proc. do 7.688,53 pkt.

Wzrostom w S&P 500 przewodził sektor IT, który zyskał 1,6 proc.

Akcje producenta półprzewodników Broadcom wzrosły o ponad 10 proc. - spółka podała w raporcie rocznym, że zysk na akcję wyniósł 5,55 USD, wobec oczekiwanych 5,23 USD.

Broadcom pociągnął za sobą inne spółki sektora - Adobe i NVidia zyskiwały po ponad 2 proc.

Walory Tesli spadły prawie 4 proc. w reakcji na prezentację nowego SUV-a Model Y, który rozczarował rynki.

Amazon zyskał 1 proc., po tym jak KeyBanc podniósł rekomendację do "przeważaj" z "neutralnie".

Akcje Facebooka spadły ponad 2 proc.- firma ogłosiła, że dyrektor ds. produktu Chris Cox oraz szef działu WhatsApp Chris Daniels odchodzą ze spółki.

Prezydent Donald Trump oznajmił w piątek, że wetuje decyzję Kongresu USA ws. stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Senat, a wcześniej Izba Reprezentantów, zagłosowały za odwołaniem stanu wyjątkowego

Chińska agencja Xinhua podała w piątek, że wicepremier Liu He odbył przez telefon kolejną rozmowę z udziałem ministra skarbu Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera. Poczyniono znaczący postęp w negocjacjach - oceniła Xinhua.

Doniesienia pojawiły się po czwartkowej wypowiedzi Mnuchina, który potwierdził wcześniejsze spekulacje, że szczyt prezydentów USA i Chin, na którym miałoby dojść do podpisania porozumienia handlowego, nie odbędzie się pod koniec marca.

Agencja podała też, że chiński parlament uchwalił w piątek w formalnym głosowaniu nowe prawo o inwestycjach zagranicznych, mające złagodzić obawy zagranicznego biznesu dotyczące chińskiego środowiska inwestycyjnego; prawo wejdzie w życie w 2020 roku.

Natomiast premier Li Keqiang ogłosił w piątek - na zakończenie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Pekinie - termin obniżenia podatku VAT dla przedsiębiorców - to 1 kwietnia br. Rząd zobowiązał się do obniżenia VAT o 3 pkt. procentowe, co ma przynieść korzyści chińskim przedsiębiorcom.

Produkcja przemysłowa w USA w II wzrosła o 0,1 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano +0,4 proc. mdm, wobec -0,4 proc. w lutym, po rewizji z -0,6 proc. Natomiast przetwórstwo przemysłowe spadło w II o 0,4 proc. Prognozowano +0,1 proc., wobec -0,5 proc., po korekcie z -0,9 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w marcu 97,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 95,6 pkt., wobec 93,8 pkt. w lutym.

W środę decyzję ws. polityki monetarnej zaprezentuje amerykańska Rezerwa Federalna. Po jej ogłoszeniu odbędzie się publikacja kwartalnych projekcji makro. Od stycznia 2019 r. po każdym posiedzeniu Fed odbywa się konferencja prasowa.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 1,32 proc., niemiecki DAX zyskał 0,85 proc., brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,60 proc., a francuski CAC 40 zyskał 1,04 proc.

Notowania banku UBS spadły 1 proc. po tym, jak agencja Reutera poinformowała w piątek, że bank podał, że odłożył 450 milionów euro na apelację od orzeczenia sądu francuskiego, który wymierzył bankowi grzywnę w wysokości 4,5 mld euro w sprawie o pranie brudnych pieniędzy.

Akcje H&M zniżkowały prawie 5 proc. Co prawda, sprzedaż w I kw. wzrosła o 10 proc., ale inwestorzy obawiają się o zyski firmy, ponieważ szwedzka firma obcięła ceny w okresie świątecznym, by rywalizować z konkurencyjną Zarą.

Agencja Bloomberga podała w piątek, powołując się na źródła, że trzecie głosowanie nad umową ws. Brexitu, którą rząd premier Theresy May wynegocjował z UE, odbędzie się we wtorek. Parlamentarzyści jak dotąd dwukrotnie odrzucili porozumienie - pierwszy raz w styczniu, a drugi raz we wtorek.

May chce wywrzeć presję na eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, twierdząc, że zagłosowanie przeciwko umowie po raz kolejny będzie oznaczać przedłużenie Brexitu nawet do końca 2020 r., a także konieczność wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Agencja Bloomberg spekuluje, że bardzo trudno będzie przekonać twardych zwolenników Brexitu do poparcia umowy.

Źródło brytyjskiej telewizji Sky News poinformowało w piątek, że północnoirlandzka Demokratyczna Partii Unionistów (DUP) prowadzi "znaczące rozmowy" z brytyjskim rządem na temat ewentualnego poparcia umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W przyszły czwartek odbędzie się szczyt UE ws. Brexitu, podczas którego unijni przywódcy będą chcieli poznać długość proponowanego przez Wielką Brytanię przesunięcia terminu opuszczenia Wspólnoty oraz powód takowego wydłużenia.

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła rządowy projekt uchwały, wzywający do podjęcia próby opóźnienia Brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.(PAP Biznes)

kkr/ pr/