Skrót wiadomości - poniedziałek, 15 kwietnia

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. wzrosły rdr o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w kwietniu pozostanie na poziomie 1,7 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego w lutym 2019 r. wyniósł 2,1 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Środki z OFE zostaną przekazane na indywidualne konta, a szczegóły planu rządu ws. przyszłości OFE zostaną przedstawione w trakcie popołudniowej konferencji prasowej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce, pozostał w kwietniu stabilny - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oczekuje utrzymania ratingu przez Moody's na niezmienionym poziomie - napisano w komentarzu do decyzji agencji S&P.

Prezydent USA Donald Trump odnawia swoje ataki na Fed. Trump stwierdził, że rynek akcji w USA byłby "od 5.000 do 10.000" punktów wyżej, gdyby nie działania amerykańskiego banku centralnego.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w kwietniu wzrósł do 10,1 pkt. z 3,7 pkt. w marcu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

BUDŻET, DŁUG

Wprowadzenie 17-proc. stawki PIT dla przychodów do 42.764 zł to koszt w '20 r. na poziomie 5,3-5,5 mld zł, a zerowy PIT dla młodych 1,7 mld zł w 2020 r. i 1,3 mld zł w 2019 r. - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że zerowy PIT dla podatników poniżej 26 r.ż. wejdzie w życie od 1 X 2019 r., natomiast stawka PIT do 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 2020 r.

Zapowiedzi fiskalne nie będą skutkować przekroczeniem 3-proc. kryterium deficytu sektora finansów publicznych - powiedziała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Rada Ministrów zajmie się Aktualizacją Programu Konwergencji na poświątecznym posiedzeniu - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska dziennikarzom.

Całkowity koszt zmian w podatku PIT w 2020 to 10,4 mld zł - poinformował na Twitterze rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

100 proc. środków z OFE trafi na prywatne indywidualne konta emerytalne uczestników OFE - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Uczestnicy OFE będą mogli przekazać środki z OFE na IKE lub do ZUS - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Przy przeniesieniu środków z OFE do IKE pobrana będzie opłata przekształceniowa, która może zostać rozłożona na 2 lata - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dodał, że wyniesie ona 15 proc. wartości środków.

Przy przeniesieniu środków z OFE do IKE pobrana będzie opłata przekształceniowa - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dodał, że wyniesie ona 15 proc. wartości środków.

Wypłata środków z OFE z IKE będzie możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Projekt przekształcenia OFE trafi do konsultacji na początku maja, wejście w życie planowane na styczeń 2020 r. - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec marca 2019 r. wyniósł łącznie 7.136,7 mln euro, czyli 30.697,1 mln zł - podało MF w komunikacie. Na koniec lutego stan ten wynosił łącznie 5.139,9 mln euro, czyli 22.163,2 mln zł.

GIEŁDA

W poniedziałek na warszawskiej GPW spadła większość indeksów. W gronie blue chipów najmocniej zniżkowały Dino Polska, CCC i Orange.

Zamknięcie: WIG20 2.358,19 pkt. (-0,36 proc.), WIG 60.812,06 pkt. (-0,26 proc.).

Krystalizuje się giełdowy indeks regionalny, prezesi środkowoeuropejskich parkietów potwierdzili zainteresowanie tą inicjatywą - poinformował prezes GPW Marek Dietl, podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami. Dodał, że indeks, w którego skład wejdzie ponad 100 spółek, będzie skonstruowany w ten sposób, żeby żaden kraj w nim nie przeważał.

Fundusze zarządzające środkami z OFE będą obniżać alokację w polskie akcje po ok. 2,5 pkt. proc. rocznie - wynika ze wstępnego projektu założeń rządowych propozycji reformy OFE, do którego dotarła PAP. Po reformie OFE nie będzie wpłat do OFE ze składki emerytalnej, ani transferów z OFE do ZUS ramach "suwaka".

SPÓŁKI

Impexmetal planuje zrealizować w latach 2019-2022 program inwestycyjny, na który przewiduje nakłady w wysokości około 430 mln zł - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Zarząd PCC Rokita rekomenduje, aby walne zgromadzenie przeznaczyło na wypłatę dywidendy za 2018 rok 165 mln zł, tak jak w roku ubiegłym - poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowana strata netto grupy Cormay wyniosła w 2018 roku 25,0 mln zł, wobec 2,2 mln zł straty w poprzednim roku - podała spółka w raporcie rocznym. Strata EBITDA wzrosła z 4,1 mln zł w 2017 roku, do 22,8 mln zł w ubiegłym roku. Przychody ze sprzedaży grupy Cormay spadły o 10 proc., do 69,8 mln zł w 2018 roku.

Grupa Inpro w trzecim, ostatnim etapie budowy osiedla Debiut w Pruszczu Gdańskim przekaże do sprzedaży 93 lokale - podał deweloper w komunikacie.

Ipopema TFI złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad funduszem City Living Polska Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych - poinformował UOKiK na swojej stronie internetowej.

Patentus zawarł z Famurem umowę o wartości ok. 19,2 mln zł netto, której przedmiotem jest dostawa trzech przenośników oraz wyposażenia dodatkowego dla przenośników dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformował Patentus w komunikacie.

Wielton w okresie styczeń-marzec 2019 r. zarejestrował 1.079 nowych przyczep i naczep, o 3,4 proc. więcej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Ursus w okresie styczeń-marzec zarejestrował 88 nowych ciągników rolniczych, o 6,4 proc. mniej rdr - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

PKN Orlen otworzył pierwszą stację paliw na rynku słowackim, która działa pod marką Benzina - podał PKN Orlen w komunikacie prasowym. Stacja została otwarta w Malackach, a w tym roku na Słowacji ma pojawić się 10 takich obiektów.

Akcjonariusze X-Trade Brokers DM zdecydowali, że spółka wypłaci w formie dywidendy za 2018 rok łącznie 0,52 zł na akcję. Uwzględniając wypłaconą w grudniu zaliczkę w kwocie 0,35 zł na akcję, do wypłaty w 2019 roku pozostanie 0,17 zł - podała spółka w komunikacie.

Spółka technologiczna, która jest operatorem chmury obliczeniowej (OChK), osiągnęła operacyjną zdolność do świadczenia usług w oparciu o własną infrastrukturę i rozpoczęła świadczenie pierwszych usług dla PKO BP - poinformował PKO BP w poniedziałkowym komunikacie.

Sytuacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jest specyficzna, nie przekłada się na kondycję innych banków spółdzielczych ani nie odzwierciedla sytuacji całego sektora. KNF monitoruje sytuację banku i w razie konieczności jest gotowa podejmować stosowne działania nadzorcze - poinformował przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski.

Wierzyciele Ruchu objęci przyspieszonymi postępowaniami układowymi zgodzili się w poniedziałek na częściową redukcję swoich wierzytelności - poinformował w poniedziałek Alior Bank, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP Biznes.

Zarząd spółki Mo-Bruk zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu przeznaczanie na dywidendę nie mniej niż 33 proc. zysku netto pod warunkiem, że dług netto na koniec roku obrotowego, którego dotyczyć będzie podział zysku, nie przekroczy trzykrotności EBITDA - poinformowała spółka w komunikacie.

Portfel zleceń Mostostalu Warszawa na koniec 2018 roku wyniósł 1,83 mld zł, natomiast całej grupy kapitałowej 2,06 mld zł - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Grupa odnotowała w 2018 roku 46,3 mln zł straty netto wobec 5 mln zł straty przed rokiem.

Skorygowany zysk na akcję Goldman Sachs w I kw. 2019 r. wyniósł 5,71 USD - podał bank w komunikacie. Rynek oczekiwał 4,97 USD. Spółka podwyższyła kwartalną dywidendę przypadającą na akcję do 85 centów z 80 centów.

Zysk na akcję Citigroup w I kw. 2019 r. wyniósł 1,87 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 1,80 USD.

WALUTY

W perspektywie najbliższych dni złoty może się umocnić do 4,2650 wobec euro - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mają się stabilizować.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2770 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1313 USD i 126,66 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA rozpoczyna nowy tydzień w nieco słabszej formie po tym, gdy surowiec zakończył 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - łącznie w 6 tygodni o 14 proc. - podają maklerzy.

Miedź na LME w Londynie drożeje kolejną sesję - na rynku tego metalu utrzymuje się optymizm. W dostawach 3-miesięcznych miedź zyskuje 0,3 proc. do 6.500,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Planowane dochody z przedstawionych przez rząd źródeł finansowania pakietu fiskalnego mogą być nadmiernie optymistyczne - ocenia agencja ratingowa Fitch.

Trudno jest liczyć na kontynuację hossy na polskich obligacjach skarbowych po ogłoszeniu przez rząd planów wydatkowych - ocenił zarządzający Templeton Asset Management (Poland) TFI Michał Oleszkiewicz. Dodał, że rosnąca dynamika cen i stabilne stopy procentowe sprzyjają obligacjom indeksowanym inflacją.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia przedstawioną przez rząd inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne, indywidualne konta emerytalne - poinformowała komisja w komunikacie.

Mechanizm ograniczania udziału akcji w portfelach funduszy, które powstaną po przeniesieniu aktywów z OFE do IKE, oznacza podaż akcji rzędu 3 mld zł rocznie - poinformował PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Oznacza to, że likwidacja OFE ograniczy podaż akcji ze strony tej grupy podmiotów o ok. 600 mln zł rocznie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w marcu wyniosła 13.783 GWh, co oznacza spadek o 7,4 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Esaliens TFI złożyło wniosek o wpis do ewidencji PPK - podało Towarzystwo w komunikacie prasowym. 3 kwietnia stworzony przez Esaliens TFI fundusz zdefiniowanej daty został wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

W I kwartale 2019 roku w Polsce upadło 285 firm, co oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku - podała firma Euler Hermes.

Polski sektor bankowy jest bardzo zaawansowany technologicznie, cechuje go jednak niskie wykorzystanie technologii "chmurowych" i KNF chce wzmocnić ten obszar - poinformował przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski.

Udział akcji w portfelach OFE wyniósł 85,3 proc. na koniec marca, niemal tyle samo ile miesiąc wcześniej - wynika z danych KNF. Alokacja na krajowym rynku wzrosła o 7 pb, a o tyle samo spadła na zagranicznych giełdach. OFE zwiększyły o 12 pb pozycję w papierach dłużnych, a o 13 pb zmniejszyły w gotówce.

Komisja Europejska zatwierdziła program wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji w Polsce o wartości 5 mld euro oraz plan redukcji opłat z tego tytułu dla odbiorców energochłonnych - poinformowała KE w komunikacie prasowym.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Nasze postulaty są niezmienne, domagamy się 30 proc. podwyżki w 2019 roku, która może być rozłożona na raty - powiedział w poniedziałek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ponowił apel do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe spotkanie.

Nic więcej nie zaproponujemy nauczycielom; doszliśmy do ściany i jeśli chodzi o stronę finansową wyczerpaliśmy swoje możliwości - oświadczył w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jeśli protest będzie rozwijał się tak, jak do tej pory, matury są bardzo poważnie zagrożone - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Podkreślił też, że zgodnie z informacjami ZNP zdecydowana większość szkół ponadgimnazjalnych "tkwi w przekonaniu, że nie podejdzie do rad klasyfikacyjnych".

We wtorek lub w środę wyjdzie zaproszenie z kancelarii premiera do wszystkich zainteresowanych udziałem w okrągłym stole w sprawie strajku nauczycieli - poinformował w poniedziałek w Radiu Zet szef KPRM Michał Dworczyk.

Chcę wziąć udział w okrągłym stole dot. oświaty; zwróciłem się do premiera z prośbą, aby dołączył mnie do delegacji rządowej - poinformował wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że nie zapadła jeszcze decyzja, kiedy dokładnie odbędą się rozmowy, ale zapewne będzie to po Wielkanocy.

Apel premiera Mateusza Morawieckiego do nauczycieli, by egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić protest na święta, odczytujemy, jako pewien gest wobec tego środowiska - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jeżeli chodzi o matury, wszystkie terminy są podtrzymane. Matura przebiegnie, mam nadzieję bez zakłóceń - poinformowała w poniedziałek szefowa resortu edukacji Anna Zalewska. Zaapelowała też do dyrektorów szkół o sprawne przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych.

Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska na konferencji prasowej w poniedziałek, w pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty.

Ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju w poniedziałek o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. We wtorek czeka ich sprawdzian z matematyki, a w środę z języka obcego.

Strajkujący nauczyciele z ponad 100 placówek oświatowych w całej Polsce zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie okrągłego stołu jeszcze przed świętami. List otwarty skierowany do szefa rządu przekazali w poniedziałek PAP.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) w kwietniu spadło do 43 proc. z 44 proc. w marcu, a poparcie dla Platformy Obywatelskiej zmniejszyło się do 18 proc. z 20 proc. - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. Poparcie dla partii Wiosna wzrosło o 1 pkt proc. do 5 proc.

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 35 proc. zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę (spadek o 3 pkt. proc. mdm), a 20 proc. na Platformę Obywatelską (spadek o 1 pkt proc. mdm) - wynika z kwietniowego sondażu Kantar Public.

PO-KO ruszyło w poniedziałek z ogólnopolską kampanią "akcja ewakuacja", która prezentuje billboardy z wizerunkami polityków PiS startującymi do PE. "To jest akcja informacyjna, to nie jest kampania negatywna; będziemy odkrywać prawdę, rozliczymy PiS" - podkreślili posłowie PO-KO.

Radni warszawskich dzielnic z ruchów miejskich złożyli petycję do prezydenta Warszawy o wprowadzenie zakazu używania w ratuszu i jednostkach mu podległych przedmiotów jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych.

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawi w maju przed Trybunałem Sprawiedliwości UE swoje stanowisko ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego - przekazał PAP przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur. Na 14 maja TSUE wyznaczył termin rozprawy uzupełniającej w tej sprawie.

Nie będzie ułaskawienia dla Marka Falenty. Sąd Okręgowy w Warszawie pozostawił prośbę o łaskę dla biznesmena bez rozpoznania.

NSZZ Solidarność ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji za stwierdzenie, że w szeregach KOD są m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wszczął postępowanie w sprawie zakazu dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. To pierwsze takie postępowanie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Kraje członkowskie w poniedziałek ostatecznie zatwierdziły nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Zakłada ona, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.

Spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem budowy gazociągu Nord Stream 2, oceniła w poniedziałek, że zatwierdzona w poniedziałek w Brukseli nowelizacja unijnej dyrektywy gazowej nie zmienia ram prawnych budowy gazociągu.

GAZ SYSTEM podpisał w poniedziałek w Brukseli umowę na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy UE ma wynieść blisko 215 mln euro.

W płonącej katedrze Notre Dame w Paryżu zawaliła się iglica. Pożar rozszerza się. Na zdjęciach widać, że ogień objął dach transeptu (nawy poprzecznej). Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Partia socjaldemokratyczna (SDP) wygrała wybory parlamentarne w Finlandii - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek fińskie ministerstwo sprawiedliwości. Według nieoficjalnych wyników ze wszystkich lokali wyborczych ugrupowanie to zdobyło 17,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Partia Finowie (PS) z 17,5 proc. poparcia.

Fińscy socjaldemokraci wygrali wybory pierwszy raz od 1999 r., ale o ich zwycięstwie nad Partią Finowie zdecydowała różnica kilku tysięcy głosów. To "gorzkie, ale jednak zwycięstwo" - ocenił w poniedziałek dziennik "Helsingin Sanomat".

Prokuratura na Sycylii wszczęła śledzwo wobec szefa MSW Włoch, wicepremiera Matteo Salviniego w sprawie pozbawienia wolności migrantów ze statku organizacji pozarządowej. Jednostka Sea Watch 3 czekała w styczniu 13 dni na morzu na zgodę na zawinięcie do portu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu pogratulowała jego partii zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i podkreśliła wagę rozwiązania dwupaństwowego w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Premier Chin Li Keqiang i odwiedzający Pekin szef japońskiego MSZ Taro Kono rozmawiali w poniedziałek o poprawie stosunków dwustronnych i ustaleniach dotyczących możliwej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Japonii w czerwcu br. - podała agencja Kyodo.

Dyrektywa o prawach autorskich UE została w poniedziałek przyjęta przez państwa UE. W końcowym głosowaniu większość państw członkowskich Unii poparła projekt. Polska i pięć innych krajów były przeciwko.

Prezydent USA Donald Trump doradził w poniedziałek kierownictwu Boeinga, aby po usunięciu usterki, która była przyczyną dwóch katastrof najlepiej sprzedającego się samolotu firmy - 737 MAX , dokonało rebrandingu i zmieniło nazwę tego modelu.

Plany budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowią zagrożenie dla ekologii, samej mierzei i wywołują obawy w Kaliningradzie - powiedział gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow w wywiadzie dla agencji TASS, opublikowanym w poniedziałek.

Co najmniej osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w ciągu weekendu w następstwie tornad, które przeszły przez południowe stany USA. Wśród ofiar śmiertelnych jest troje dzieci. (PAP Biznes)

osz/ asa/