Ceny miedzi na LME w Londynie pod presją z powodu mocnego USD i wysokich zapasów

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.04. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Miedź na LME w Londynie jest pod presją z powodu mocnego kursu amerykańskiego dolara i wysokich zapasów metalu. W dostawach 3-miesięcznych miedź zyskuje zaledwie 3 dolary wobec notowanych w poniedziałek na zamknięciu 6.480,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Mocniejszy dolar powoduje, że metale wyceniane w tej walucie, w tym miedź, są mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Na dodatek zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali LME w Londynie wzrosły w poniedziałek o 0,3 proc., a od początku tego roku wzrosły już o 54 procent.

Analitycy Citigroup uspokajają jednak, że metale przemysłowe, w tym miedź, mogą drożeć bo poprawiają się warunki gospodarcze w Chinach, które są największym na świecie odbiorcą miedzi.

Wskazują przy tym na zaskakująco silne odbicie akcji kredytowej w marcu oraz poprawę na rynku budowlanym.

Jeśli jeszcze dojdzie do tego możliwe osiągnięcie porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, to sytuacja na rynku metali może się radykalnie poprawić.

"W obliczu poprawiającego się otoczenia popytowego nadal jesteśmy szczególnie optymistycznie nastawieni w stosunku do miedzi i rud żelaza" - wskazują analitycy Citi.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zniżkowała o 0,1 proc. do 6.480,00 USD za tonę, ale od początku 2019 r. metal zyskał 8,7 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/