DZIEŃ NA GPW: WIG20 w konsolidacji, rynek analizuje propozycje ws. OFE

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.04. Warszawa (PAP) - WIG20 znajduje się w konsolidacji, ale bardziej prawdopodobne jest, że wybije się z niej górą - ocenił dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities Sobiesław Kozłowski. Dodał, że rynek potrzebuje czasu, by przeanalizować propozycje rządu w sprawie likwidacji OFE.

"WIG20 jest w konsolidacji, którą od dołu ograniczają poziomy 2.300-2.350 pkt., a od góry 2.400-2.420 pkt. Sentyment inwestorów indywidualnych jest słaby, wyceny wskaźnikowe niskie, dużo negatywnych czynników jest w cenach. Obstawiam, że nieco bardziej prawdopodobne jest wyjście na wyższe poziomy" - powiedział Kozłowski PAP Biznes.

"Obroty są weryfikacją kierunku rynku. Inwestorzy, zwłaszcza zagraniczni, potrzebują analiz, żeby spozycjonować się pod przedstawione przez rząd propozycje w sprawie OFE. Być może stanie się to jeszcze w tym tygodniu, a może dopiero po świętach będzie jakaś większa reakcja. Projekt różni się od tego, co było zapowiadane wcześniej i zobaczymy jeszcze czy rynek oceni te plany pozytywnie czy negatywnie, natomiast czynnik niepewności związany z tą reformą - zniknie" - dodał.

W poniedziałek na warszawskiej GPW spadła większość indeksów. WIG20 stracił na zamknięciu 0,36 proc. do 2.358,19 pkt. Indeks WIG poszedł w dół o 0,26 proc., a sWIG80 spadł o 0,28 proc. Jedynie mWIG40 zwyżkował o 0,11 proc. Obroty na GPW wyniosły 470 mln zł, a na spółkach z WIG20 sięgnęły 393 mln zł.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia projektu likwidacji OFE. Środki ulokowane w OFE mają trafić na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS, a przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków. OFE stanie się otwartym funduszem inwestycyjnym, a PTE - towarzystwem funduszy inwestycyjnych. Fundusze zarządzające środkami z OFE będą obniżać alokację w polskie akcje po ok. 2,5 pkt. proc. rocznie.

Indeksy na Wall Street zakończyły poniedziałkową sesję pod kreską, amerykańskie banki Goldman Sachs i Citigroup przedstawiły niejednoznaczne wyniki kwartalne. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,10 proc., S&P 500 zakończył sesję na 0,06-proc. minusie, a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,10 proc.

Na giełdach w Azji kontynuacja pozytywnych postaw inwestorów. W Japonii indeks Nikkei 225 zyskał 0,24 proc. W Chinach wskaźnik SCI w górę o 1,7 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zwyżką o 0,7 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na plusie o 0,3 proc. W Indiach indeks Sensex zyskuje 0,9 proc.

W poniedziałek rano kontrakty na S&P 500 rosną o 0,2 proc., a na DAX idą w górę o 0,1 proc.

Złoty jest stabilny wobec euro i dolara. Ropa WTI tanieje o 0,2 proc., a miedź na Comex idzie w górę o 0,4 proc.

We wtorek przypada 28 rocznica pierwszej sesji na GPW. (PAP Biznes)

mj/ ana/