DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA w górę po wynikach spółek

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.04. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Kontrakty w USA rosną, na europejskich parkietach także zwyżki notowań. Na pozytywny sentyment wpłynęły lepsze od oczekiwań wyniki finansowe dużych spółek w USA.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,33 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,59 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,36 proc.

Fundusz inwestycyjny BlackRock rośnie o 1,3 proc. przed rozpoczęciem sesji. Spółka podała, że w I kw. miała zysk na akcję w wysokości 6,61 USD wobec oczekiwanych 6,13 USD.

Akcje Johnson & Johnson zwyżkują o 1,2 proc. w handlu przedsesyjnym, po publikacji lepszych od oczekiwań wyników finansowych w I kw.

Notowania UnitedHealtbh idą w górę o 3,3 proc. - zysk na akcję w I kw. wyniósł 3,73 USD. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 3,60 USD.

Netflix zyskuje 1,7 proc. przed sesją. Deutsche Bank podniósł rekomendacje dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie". Netflix zaprezentuje raport kwartalny po zakończeniu notowań.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,29 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,66 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,16 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,54 proc.

Akcje Zalando rosną o 9,3 proc., po tym, jak firma podała, że spodziewa się osiągnąć zysk operacyjny w I kwartale.

Dolar umacnia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 96,97 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,06 proc. do 1,13

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,01 proc. do 111,97.

Kurs funta zniżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,3067.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 2,58 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb.

Z kolei rentowność 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do +0,07 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,52 proc. do 63,73 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,22 proc. do 71,34 USD/b.

KE Z MANDATEM DO PODJĘCIA ROZMÓW HANDLOWYCH Z USA

"Jesteśmy gotowi do pójścia w kierunku nowej fazy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedziała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom.

Komisja Europejska, która będzie występowała w imieniu państw unijnych, chce prowadzić rozmowy dwutorowo: pierwszy filar ma dotyczyć zniesienia taryf na produkty przemysłowe, z wyłączeniem produktów rolnych, w drugim chodzi o zapewnienie zgodności standardów. W efekcie firmom ma być łatwiej udowodnić, że ich produkty spełniają wymogi techniczne zarówno w UE, jak i w USA.

"Rolnictwo z pewnością nie będzie częścią tych negocjacji. To nieprzekraczalna +czerwona linia+ dla Europy" - dodała.

W decyzji przewidziano też, że UE nie zakończy negocjacji z USA, dopóki obowiązują aktualne cła na wywóz stali i aluminium z UE, oraz że UE będzie mogła jednostronnie zawiesić negocjacje, jeżeli USA wprowadzą dalsze ograniczenia handlowe względem europejskich produktów.

TRUMP: USA WYGRAJĄ NA KONFLIKCIE HANDLOWYM Z CHINAMI

"Wygramy w obu wypadkach. Wygramy w przypadku podpisania umowy albo wygramy nie zawierając porozumienia" - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z przedstawicielami biznesu w Minnesocie.

Wcześniej w poniedziałek sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin oświadczył, że oba kraje robią postępy w rozmowach handlowych, aby zakończyć trwającą już 9 miesięcy wojnę handlową i celną.

EBC BEZ ENTUZJAZMU NT. ZRÓŻNICOWANIA OPROCENTOWANIA DEPOZYTÓW BANKOWYCH

Niektórzy przedstawiciele EBC nie widzą na razie pozytywnych skutków dla propozycji tzw. zróżnicowania oprocentowania depozytów składanych przez banki komercyjne w EBC (tiering) - podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

Wśród powodów dla utrzymania status quo Bloomberg podaje, niechęć do niwelowania efektów negatywnych stóp proc., obawy o możliwość sygnalizowania przyszłych obniżek stóp oraz obawy, że EBC stanie się odpowiedzialny za przyszłe zyski banków.

O 15.15 zostanie opublikowana informacja o produkcji przemysłowej w USA w marcu. Oczekuje się jej wzrostu mdm o 0,2 proc. wobec stagnacji w lutym.

O 15.50 członek Rady Gubernatorów EBC Ewald Novotny wystąpi w czasie Austrian Investor Conference w Nowym Jorku.

TUSK: WIELKA BRYTANIA NAJPEWNIEJ WEŹMIE UDZIAŁ W WYBORACH DO PE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem istnieje tylko "teoretyczna" możliwość ich odwołania.

27 krajów UE i Wielka Brytania zgodziły się w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie w Brukseli na przedłużenie brexitu do 31 października br. Odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą.

Gdyby w Wielkiej Brytanii teraz odbyły się wybory parlamentarne, rządząca Partia Konserwatywna straciłaby 59 mandatów, a największym ugrupowaniem w Izbie Gmin zostałaby Partia Pracy - wynika z opublikowanej w niedzielę prognozy serwisu Electoral Calculus.

Przedstawiciele państw członkowskich dali w poniedziałek zielone światło dla negocjacji KE z administracją USA w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwko była Francja, a Belgia wstrzymała się od głosu. (PAP Biznes)

kkr/ osz/