DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na światowych giełdach, zyski spółek w centrum uwagi

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.04. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania na Wall Street lekko idą w górę, podobnie jak w Europie. Inwestorzy w USA zastanawiają się czy kwartalne wyniki spółek będą na tyle dobre, by indeks S&P 500 osiągnął szczyt. Rentowności amerykańskich obligacji rosną.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,11 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,06 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,31 proc.

"Dobre wyniki spółek były katalizatorem, którego potrzebowaliśmy, by S&P 500 przetestował rekordowe poziomy w okolicach 2.940 pkt. z września" - powiedział Jeff Kilburg, CEO KKM Financial. "Jeśli zyski firm będą nadal powyżej oczekiwań, to myślę, że zobaczymy nowy rekord" - dodał.

Fundusz inwestycyjny BlackRock rośnie o 2,8 proc. Spółka podała, że w I kw. miała zysk na akcję w wysokości 6,61 USD wobec oczekiwanych 6,13 USD.

Akcje Johnson & Johnson zwyżkują o 2 proc., po publikacji lepszych od oczekiwań wyników finansowych w I kw.

Notowania UnitedHealtbh spadają o 4,5 proc., mimo że zysk na akcję w I kw. wyniósł 3,73 USD, wobec oczekiwań na poziomie 3,60 USD.

Notowania Bank of America idą w dół o 0,7 proc. - wzrost wyników z tytułu odsetek był gorszy od oczekiwań.

Netflix zyskuje 2,5 proc. Deutsche Bank podniósł rekomendacje dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie". Netflix i IBM zaprezentują swoje sprawozdania finansowe po zakończeniu notowań.

"Lepsze prognozy od UnitedHealth i Johnson & Johnson to bardzo dobra informacja, ponieważ wcześniej przewidywano, że może nastąpić stagnacja lub nawet recesja w zyskach firm" - powiedziała Kim Forrest, dyrektorka ds. inwestycji w Bokeh Capital Partners.

Z 33 spółek S&P500, które ogłosiły wyniki do poniedziałku, 81,8 proc. wyników było powyżej prognoz, powyżej 76-proc. średniej z ostatnich czterech kwartałów.

Analitycy oczekują, że spółki S&P 500 odnotują spadek zysku o 2,1 proc. rdr, co oznaczałoby pierwszy roczny spadek od 2016 roku.

Od początku roku analitycy obniżyli prognozę wzrostu zysków spółek z S&P500 do 4,6 proc. z 8,4 proc., przy czym większe rewizje dotyczą I połowy roku.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,39 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,70 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,34 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,53 proc.

Akcje Zalando rosną o 10,3 proc., po tym, jak firma podała, że spodziewa się osiągnąć zysk operacyjny w I kwartale.

Dolar umacnia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 96,99 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,16 proc. do 1,129.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,01 proc. do 111,97.

Kurs funta zniżkuje o 0,44 proc. wobec dolara do 1,3051.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 2,59 proc., najwyżej od marcowego posiedzenia Fedu. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb.

Z kolei rentowność 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do +0,06 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,17 proc. do 63,50 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,06 proc. do 71,14 USD/b.

KE Z MANDATEM DO PODJĘCIA ROZMÓW HANDLOWYCH Z USA

Przedstawiciele państw członkowskich dali w poniedziałek zielone światło dla negocjacji KE z administracją USA w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwko była Francja, a Belgia wstrzymała się od głosu.

"Jesteśmy gotowi do pójścia w kierunku nowej fazy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedziała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom.

Komisja Europejska, która będzie występowała w imieniu państw unijnych, chce prowadzić rozmowy dwutorowo: pierwszy filar ma dotyczyć zniesienia taryf na produkty przemysłowe, z wyłączeniem produktów rolnych, w drugim chodzi o zapewnienie zgodności standardów. W efekcie firmom ma być łatwiej udowodnić, że ich produkty spełniają wymogi techniczne zarówno w UE, jak i w USA.

"Rolnictwo z pewnością nie będzie częścią tych negocjacji. To nieprzekraczalna +czerwona linia+ dla Europy" - dodała.

TRUMP: USA WYGRAJĄ NA KONFLIKCIE HANDLOWYM Z CHINAMI

"Wygramy w obu wypadkach. Wygramy w przypadku podpisania umowy albo wygramy nie zawierając porozumienia" - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z przedstawicielami biznesu w Minnesocie.

Wcześniej w poniedziałek sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin oświadczył, że oba kraje robią postępy w rozmowach handlowych, aby zakończyć trwającą już 9 miesięcy wojnę handlową i celną.

Produkcja przemysłowa w USA w III spadła o 0,1 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Oczekiwano +0,2 proc. mdm, wobec +0,1 proc. w lutym. Natomiast przetwórstwo przemysłowe w II pozostało bez zmian. Prognozowano +0,1 proc., wobec -0,3 proc., po korekcie z -0,4 proc.

O 20.00 prezes Fed z Dallas Robert Kaplan zabierze głos podczas Community Forum organizowanego przez Fed z Dallas.

EBC BEZ ENTUZJAZMU NT. ZRÓŻNICOWANIA OPROCENTOWANIA DEPOZYTÓW BANKOWYCH

Niektórzy przedstawiciele EBC nie widzą na razie pozytywnych skutków dla propozycji tzw. zróżnicowania oprocentowania depozytów składanych przez banki komercyjne w EBC (tiering) - podała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na źródła.

Wśród powodów dla utrzymania status quo Bloomberg podaje, niechęć do niwelowania efektów negatywnych stóp proc., obawy o możliwość sygnalizowania przyszłych obniżek stóp oraz obawy, że EBC stanie się odpowiedzialny za przyszłe zyski banków.

TUSK: WIELKA BRYTANIA NAJPEWNIEJ WEŹMIE UDZIAŁ W WYBORACH DO PE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest przekonany, że w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem istnieje tylko "teoretyczna" możliwość ich odwołania.

Tusk dodał, że UE nie może rezygnować z "marzenia" o tym, że W. Brytania może zrezygnować z wyjścia z UE.

27 krajów UE i Wielka Brytania zgodziły się w ubiegłym tygodniu na unijnym szczycie w Brukseli na przedłużenie brexitu do 31 października br. Odroczenie ma być elastyczne, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło opuścić UE przed tą datą. (PAP Biznes)

kkr/ osz/