Liczba transakcji BLIK w I kw. '19 wzrosła do 40 mln

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Warszawa (PAP) - W pierwszym kwartale 2019 roku użytkownicy systemu płatności mobilnych BLIK zrealizowali prawie 40 mln transakcji, podczas gdy rok wcześniej było to 14 mln - poinformował w komunikacie Polski Standard Płatności, operator systemu. PSP liczy, że w 2019 roku co drugi zakup w sieci będzie opłacany BLIKIEM.

PSP podał, że w I kwartale 2019 roku blisko 30 mln transakcji zrealizowano przy zakupach internetowych. Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z BLIKA są wypłaty z bankomatów - było ich w tym czasie 4,7 mln. (12 proc. wszystkich transakcji BLIKIEM). Płatności w tradycyjnych terminalach było 2,8 mln, a użytkownicy wykonali 2,6 mln przelewów na numer telefonu BLIK.

"BLIK jest już popularniejszy przy zakupach w sieci niż karty. Pokazały to dane NBP za ostatni kwartał ubiegłego roku. Wierzymy, że ten trend będzie się utrzymywać. (...) Naszą ambicją na ten rok jest to, aby co drugi zakup w sieci był opłacany BLIKIEM" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

BLIKIEM może płacić obecnie ponad 90 proc. klientów banków.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe oraz Banku Pekao.(PAP Biznes)

seb/ osz/