KGHM widzi szansę na istotne ograniczenie CAPEX-u w Sierra Gorda w '19 (opis)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Warszawa (PAP) - KGHM widzi szansę na istotne ograniczenie CAPEX-u w Sierra Gorda w tym roku w stosunku do wcześniejszego planu - poinformował dziennikarzy wiceprezes Paweł Gruza. Ocenił też, że plan produkcyjny dla KGHM International na 2019 rok jest bezpieczny.

"Widzimy szansę na ograniczenie capeksu przy zachowaniu pozytywnego trendu produkcyjnego" - powiedział Gruza.

"Efekt finansowy będzie więc korzystny" - dodał.

Poinformował, że redukcja capeksu może być "istotna" i wynika z faktu, że rezultaty dają działania optymalizujące, tańsze, "małocapeksowe".

Gruza poinformował, że jest szansa w Sierra Gorda na przekroczenie tegorocznego planu produkcyjnego dla miedzi.

"Produkcja jest powyżej budżetu i są szanse, że cały rok będzie powyżej budżetu" - powiedział wiceprezes.

KGHM po pierwszym kwartale ocenia, że plan produkcyjny dla KGHM International na 2019 rok jest bezpieczny.

"Plan na 2019 rok jest bezpieczny. Spadek produkcji (miedzi - przyp. PAP Biznes) w I kwartale może nie wygląda najlepiej, ale mamy przejściowe kłopoty na złożu w kopalni Robinson. To będzie odrabiane w pozostałej części roku" - powiedział dziennikarzom wiceprezes Gruza.

W pierwszym kwartale produkcja miedzi płatnej w KGHM International spadła o 19 proc. rdr do 16 tys. ton. Spółka tłumaczy spadek produkcji pogorszeniem warunków geologicznych Zagłębia Sudbury oraz przejściowym spadkiem zawartości miedzi w rudzie wydobywanej w kopalni Robinson.

Budżet grupy KGHM na 2019 rok przewiduje produkcję Sierra Gorda (dla 55 proc. udziałów) na poziomie 57 tys. ton miedzi płatnej i 11 mln funtów molibdenu.

Produkcja KGHM International, spółki zależnej KGHM, właściciela m.in. kopalni Robinson w USA i kopalń Zagłębia Sudbury w Kanadzie, ma wynieść w tym roku - według założeń - 75 tys. ton miedzi płatnej i 88 tys. troz metali szlachetnych (TPM). (PAP Biznes)

pel/ sar/ gor/