TFI sprzedały w kwietniu akcje na GPW za ok. 147 mln zł - Trigon DM

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Warszawa (PAP) - Fundusze inwestycyjne sprzedały w kwietniu akcje na GPW za ok. 147 mln zł - szacują analitycy Trigon DM.

Analitycy wskazali, że skala odpływów z TFI zmniejszyła się mdm, ale ich struktura jest identyczna jak w poprzednim miesiącu.

"Utrzymują się odpływy z funduszy akcji polskich, jak i z pozostałych kategorii pośrednio związanych z rynkiem akcji (absolutnej stopy zwrotu, zrównoważonych i stabilnego wzrostu). Jedynie fundusze akcji miśs są na małym plusie, w czym pomogły dobre wyniki indeksu sWIG80 od początku roku" - napisano w raporcie.

"Duże ruchy pomiędzy funduszami pieniężnymi i obligacji zaburzają trochę obraz. Patrząc łącznie na te dwie kategorie funduszy bezpiecznych, w kwietniu ich bilans drugi miesiąc z rzędu wypadł na zero. Łącznie z funduszy rynku kapitałowego odpłynęło 374 mln zł. Dodatkowo, z funduszy rynku niepublicznego odpłynęło 3 mln zł" - dodano.

W raporcie podano, że pod względem liczebności TFI z odpływami nie było istotnie więcej od tych, które odnotowały napływy, ale duże umorzenia netto w PKO TFI (-298 mln zł) zadecydowały o obrazie rynku. Po stronie funduszy z napływami trzycyfrowy wynik - jak podano - odnotował ponownie tylko NN TFI (+148 mln zł). Był to czwarty miesiąc z rzędu z największymi napływami dla tego TFI. (PAP Biznes)

sar/ osz/