DZIEŃ NA RYNKACH: Spore wzrosty na światowych giełdach, powraca pozytywny sentyment

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania na amerykańskich i europejskich giełdach idą w górę. Inwestorzy powracają do ryzykownych aktywów - S&P 500 jest na drodze do największego trzydniowego rajdu od dwóch miesięcy. Obligacje USA osłabiają się.

Indeks S&P 500 rośnie o 1,16 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,93 proc., a Nasdaq idzie w górę o 1,28 proc.

Akcje Walmartu zwyżkują o 3,2 proc. - korygowany zysk na akcję spółki wyniósł w I kwartale 1,13 USD. Rynek oczekiwał 1,02 USD.

Przedsiębiorstwo informatyczne Cisco Systems rośnie o 6,2 proc. - firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcje i przychody były lepsze od oczekiwań.

"Niedawne nasilenie się napięć handlowych USA-Chiny jest czynnikiem negatywnym dla akcji w krótkim okresie" - powiedział Salvatore Ruscitti, strateg kapitałowy w MRB Partners.

"Zakładając, że USA i Chiny w końcu dojdą do porozumienia handlowego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, spadki akcji powinny być przejściowe, a ceny akcji powinny wzrosnąć w horyzoncie 6-12 miesięcy" - dodał.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,24 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,47 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,44 proc.

Citigroup Inc. Royal Bank of Scotland Group i JPMorgan Chase & Co., Barlcays i MUFG (dawniej Bank of Tokyo-Mitsubishi) muszą zapłacić kary nałożone przez UE w wysokości 1,07 mld euro - za zmowę w strategiach handlu walutami.

Citigroup ma zapłacić ok. 310 mln euro, RBS 249 mln euro, a kara dla JPMorgan wynosi ok. 228 mln euro. Barclays dostał karę w wysokości 210 mln euro, a Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. 70 mln euro.

Biuro podróży Thomas Cook spada o 13,5 proc., bowiem obniżyło prognozę EBIT na 2019 r. co najmniej o 35 proc. w stosunku do konsensusu. Spółka podała ponadto, że straty powiększają się, a niepewność polityczna na świecie może wpłynąć negatywnie na zyski tego lata.

Akcje Thyssenkrupp rosną o 10,6 proc., po tym jak w mediach pojawiły się informacje, że fińska firma Kone rozważa złożenie oferty na dział produkujący windy niemieckiego giganta przemysłowego.

Jeronimo Martins (notowany na portugalskiej giełdzie właściciel sieci sklepów Biedronka) spada o 3,1 proc. po wyroku Sądu UE, który przychylił się do wniosku Polski i orzekł, że "Komisja Europejska popełniła błąd", uznając podatek od sprzedaży detalicznej za niedozwoloną pomoc publiczną.

Notowania Generali rosną o 0,8 proc. - włoski ubezpieczyciel odnotował zysk netto w pierwszym kwartale w wysokości 744 mln euro, wyżej od oczekiwań.

Dolar umacnia się o 0,19 proc. wobec koszyka walut do 97,75 pkt.

Eurodolar idzie w dół 0,24 proc. do 1,1179.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,43 proc. do 109,91.

Kurs funta zniżkuje o 0,52 proc. wobec dolara do 1,2798.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 2,40 proc., najniżej od marca. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 20 pb.

Natomiast rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,10 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,87 proc. do 63,18 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,64 proc. do 72,95 USD/b.

HUAWEI NA "CZARNEJ LIŚCIE" W USA

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na "czarnej liście", która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń Huawei na rynku amerykańskim.

Prezydent Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

"Chiny wielokrotnie podkreślały, że koncepcja bezpieczeństwa narodowego nie powinna być nadużywana i że nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie protekcjonizmu handlowego", powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng.

"Chiny podejmą wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo zabezpieczyć uzasadnione prawa chińskich firm" - dodał.

Podkreśla się, że Trump wydał rozporządzenie w okresie zaostrzającej się wojny handlowej USA z Chinami, kiedy obie strony nakładają karne cła na towary drugiej strony. Rozporządzenie będzie kolejnym krokiem zaostrzającym tę wojnę - uważają analitycy.

"Wpływ tej decyzji znacznie wykracza poza ambicje Huawei dotyczące 5G, ponieważ bez tych amerykańskich dostawców, takich jak Qualcomm i Marvell, nie może nawet utrzymać normalnej produkcji" - powiedział Roger Sheng, analityk z firmy Gartner Inc. z siedzibą w Chinach.

"Jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi - jak surowa będzie egzekucja zakazu przez USA" - dodał.

ANKIETA BLOOMBERGA: FED MOŻE SIĘ UAKTYWNIĆ PO KOLEJNYCH PODWYŻKACH CEŁ

Jak na razie analitycy nie przesądzają, czy rozwój wypadków w wojnie handlowej wymusi jakieś działania na Rezerwie Federalnej.

Według 25 proc. ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga ostatnia podwyżka ceł na chiński eksport do USA nie wpłynie na podejście Fedu do polityki monetarnej.

Jednakże prawie połowa uważa, że Fed może być bardziej skłonny do obniżki stóp procentowych, jeśli USA nałożą 25-proc. cła na pozostałe 300 mld chińskich towarów.

"W zależności od tego jak długo potrwa starcie taryfowe z Chinami, będzie ono miało proporcjonalnie negatywny wpływ na wzrost PKB i może skłonić Fed do działania. (...) W krótkim terminie nie spodziewałbym się wielkich zmian, ale prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w dalszej części tego roku wzrosło - powiedział Esty Dwek, starszy strateg inwestycyjny w Natixis Investment Managers.

Według danych opublikowanych w środę przez Departament Skarbu USA Chiny ograniczyły ilość papierów dłużnych USA w swoim podsiadaniu o 10,4 mld USD do 1,12 biliona dolarów, czyli najniżej od marca 2017 r.

Ekonomistka w Mizuho Securities Asia Ltd w Hongkongu Serena Zhou wskazuje, że pewność siebie Chin może brać się stąd, że chińscy przywódcy mają do dyspozycji więcej narzędzi polityki gospodarczej i finansowej, niż ich odpowiednicy z USA.

"Od polityki monetarnej i fiskalnej do dominującej roli przedsiębiorstw państwowych, kontrola Chin nad gospodarką jest oczywiście silniejsza niż w USA" - powiedziała.

"Chiny mogą zintensyfikować swoją politykę prorozwojową, jeśli USA nałożą dodatkowe taryfy na chińskie towary o wartości 300 miliardów dolarów" - napisano z kolei w raporcie CICC.

KORZYSTNE DANE Z RYNKU NIERUCHOMOŚCI USA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w kwietniu wyniosła 1,235 mln (+5,7 proc.) w ujęciu zanualizowanym (SAAR) wobec oczekiwanych 1,209 mln (+6,2 proc. mdm).

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w kwietniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,296 mln. Oczekiwano 1,289 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 16 tys. do 212 tys. Analitycy spodziewali się 220 tys.

PREMIER MAY OBIECUJE, ŻE PODA DATĘ SWOJEGO ODEJŚCIA W VI

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecała, że nakreśli plan swojego odejścia z urzędu w czerwcu, po tym jak 3 czerwca miałoby się odbyć czwarte głosowanie nad umową ws. brexitu - poinformował szef klubu parlamentarnego (tzw. komitetu 1922) Graham Brady.

"Odbyliśmy z panią premier bardzo szczera rozmowę" - powiedział Brady w czwartek, po spotkaniu premier z komitetem 1922 za zamkniętymi drzwiami. Szefowa rządu ugięła się pod naciskami ze strony dużej części torysów, którzy otwarcie mówią o "kryzysie przywództwa", wzywając May do ustąpienia. (PAP Biznes)

kkr/ asa/