Skrót wiadomości - czwartek, 16 maja, 18.30

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W kolejnych miesiącach 2019 roku możliwy jest dalszy wzrost inflacji, jednak na koniec roku nie przekroczy ona celu inflacyjnego - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Leszek Skiba.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr wyniosła w kwietniu 2019 r. 1,7 proc. wobec 1,4 proc. w marcu - podał Narodowy Bank Polski.

Inwestycje w I kwartale rosły w tempie 6-8 proc., a tempo wzrostu w całym 2019 roku może być zbliżone do osiągniętego I kwartale - ocenia szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - wskazał w czwartek Sąd UE.

Nadwyżka w handlu strefy euro w III wyniosła 22,5 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 17,9 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w kwietniu wyniosła 1,235 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). W marcu wskaźnik ten wyniósł 1,168 mln po korekcie z 1,139 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 16 tys. do 212 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w VAT polegające na obligatoryjności mechanizmu podzielonej płatności. Z tego tytułu luka VAT zmniejszy się o 0,5 pkt. proc., a wpływy do budżetu wyniosą 958 mln zł rocznie - podano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).

Pobór podatku od sprzedaży detalicznej jest na mocy stosownej ustawy zawieszony do końca 2019 roku, czwartkowy wyrok sądu UE ws. tego podatku nie jest prawomocny i każdej ze stron przysługuje odwołanie - napisał resort finansów w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

GIEŁDA

W czwartek na zamknięciu sesji warszawskiej giełdy indeksy WIG20 i WIG zwyżkowały, a mWIG40 i sWIG80 spadły. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Lotos, KGHM i PKN Orlen.

WIG20 wzrósł na czwartkowym zamknięciu o 0,9 proc. do 2.188,43 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 56.664,50 pkt.

SPÓŁKI

KGHM widzi szansę na istotne ograniczenie CAPEX-u w Sierra Gorda w tym roku w stosunku do wcześniejszego planu - poinformował dziennikarzy wiceprezes Paweł Gruza.

KGHM planuje dwumiesięczny remont w Hucie Miedzi Legnica - poinformował wiceprezes Radosław Stach.

Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w pierwszym kwartale 2019 roku 402,8 mln zł wobec 753,9 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP Biznes zakładał 340,9 mln zł zysku.

Czwartkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy Santander Bank Polska uchwaliło przeznaczenie na dywidendę 25 proc. zysku za 2018 rok oraz niepodzielnego zysku za 2016 i 2017 rok, co daje 19,72 zł dywidendy na akcję.

Santander Bank Polska nie będzie finansować nowych bloków energetycznych opartych na węglu, ani nowych kopalni węgla - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

Wynik EBITDA Benefit Systems - skorygowany o wpływ MSSF 16 - wzrósł rok do roku o 23 proc. do 47,5 mln zł. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 40,9 mln zł. Zarząd spółki oczekuje, że "wyniki" grupy spadną w całym roku o kilkanaście proc. rok do roku, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych.

Benefit Systems zakłada powrót do stabilnego wzrostu zysków w 2020 roku, a obecnie priorytetem w grupie jest restrukturyzacja klubów fitness - podała spółka w prezentacji dla inwestorów. W ocenie analityków jest zbyt wcześnie, by stwierdzić czy sytuacja segmentu się poprawi.

Zysk netto grupy BNP Paribas Bank Polska w I kwartale 2019 roku wyniósł 161,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 85,5 mln zł - poinformował bank w raporcie.

Quantum Software chce wypłacić w formie dywidendy łącznie 1,09 mln zł, co daje 0,83 zł dywidendy na akcję - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie zaplanowane na 11 czerwca.

Powołanie kuratora w Idea Banku w obecnych okolicznościach to normalna sytuacja - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że w realizowanych w ostatnich latach programach naprawczych, to właśnie instytucja kuratora była najczęściej wykorzystywana do ich monitorowania.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny został powołany na kuratora Idea Banku bez określenia ram czasowych - poinformowała PAP Biznes Magdalena Potocka z biura prasowego BFG.

Po sprzedaży części aktywów na rzecz norweskiego Hoista, przeprowadzeniu zwolnień grupowych i spodziewanym zatwierdzeniu układu z wierzycielami GetBack skoncentruje się na działalności windykacyjnej - poinformował dziennikarzy wiceprezes spółki Przemysław Dąbrowski. Dodał, że w najbliższych dniach do sądu trafi pierwszy pozew, w ramach którego spółka zamierza dochodzić roszczeń od jednego ze swoich partnerów biznesowych.

Tomasz Malicki zrezygnował z funkcji prezesa Gino Rossi ze skutkiem na 24 czerwca - poinformowało Gino Rossi w komunikacie.

Rada nadzorcza Gino Rossi powołała Tomasz Kuźniarskiego na stanowisko prezesa od 25 czerwca - poinformowała spółka w komunikacie.

Legimi, spółka oferująca dostęp w abonamencie do e-booków i audiobooków, pozyskała z emisji akcji serii G 1,98 mln zł na przejęcie niemieckiej spółki Readfy GmbH - podało Legimi w komunikacie prasowym.

Art Games Studio, producent i dystrybutor gier na komputery stacjonarne, planuje zadebiutować na rynku NewConnect w drugiej połowie maja - poinformowała spółka w komunikacie. Studio pracuje obecnie nad ośmioma projektami.

Zysk netto Ferro w I kwartale 2019 roku wyniósł 13 mln zł, co oznacza spadek rdr o 3 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym dotyczącym wyników. Oczekiwania analityków mieściły się w przedziale 11,4-13,7 mln zł.

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że pomimo ujawnienia przez Getin Noble i Idea Bank wysokich strat za 2018 rok sytuacja sektora bankowego pozostaje stabilna, a środki deponentów pozostają bezpieczne - poinformowała Komisja w raporcie.

CCC od trzeciego kwartału zaprzestanie raportowania sprzedaży miesięcznej - podała spółka w prezentacji przed konferencją.

Grupa CCC jest niezadowolona z dotychczasowej sprzedaży w maju - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

CCC zakłada, że osiągnięcie dodatniej EBITDA w spółce Voegele Shoes może się przesunąć na 2020 rok - poinformował wiceprezes Karol Półtorak.

Grupa CCC nie planuje kolejnych akwizycji do końca 2020 roku - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

Ewentualny podatek od sprzedaży detalicznej nie zmieni planów strategicznych CCC, spółka chce się dalej mocno rozwijać w obszarze e-commerce - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

Carbon Studio, producent gier VR (wirtualnej rzeczywistości), chce pozyskać 2,7 mln zł z oferty publicznej akcji. Spółka planuje debiut na NewConnect na przełomie trzeciego i czwartego kwartału - poinformowali przedstawiciele spółki.

Akcjonariusze Stalprofilu zdecydowali o wypłacie z zysku za 2018 rok 0,23 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Skorygowany zysk na akcję Walmart, jednego z największych przedsiębiorstw w branży detalicznej USA, wyniósł w I kwartale 1,13 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał 1,02 USD.

Rada nadzorcza Enei podjęła uchwałę o powołaniu z dniem odbycia WZ akcjonariuszy Jarosława Ołowskiego na stanowisko członka zarządu ds. finansowych - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Budimeksu zdecydowali o wypłacie 6,30 zł brutto dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w 2018 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Boryszew, Impexmetal i SPV Boryszew 3 planują ogłoszenie wezwania na wszystkie akcje Impexmetalu. Podmioty zawarły porozumienie akcjonariuszy w tej sprawie - podał Boryszew w komunikacie. Impexmetal zawarł z HSBC France Oddział w Polsce umowę na udzielenie 270 mln zł kredytu na zakup akcji własnych w ramach planowanego wezwania.

Boryszew wycofując Impexmetal z GPW chce uprościć strukturę grupy i obniżyć koszty - poinformował PAP Biznes prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Archicom planuje wypłacić 1,15 zł dywidendy za 2018 rok - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze R22 zdecydują 12 czerwca o przeprowadzeniu skupu akcji własnych o wartości do 2,5 mln zł. Zarząd podtrzymuje deklarację skupu do 350 tys. akcji, o wartości do 5 mln zł, w ciągu 18 kolejnych miesięcy - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk netto j.d. Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka wyniósł w I kwartale 2019 roku 14 mln zł, co oznacza wzrost o 37 proc. Oczekiwania analityków mieściły się w przedziale 11,8-12,7 mln zł.

Akcjonariusze Sanok Rubber Company zdecydują o wypłacie 1 zł dywidendy na akcję z zysku w 2018 roku - podała spółka w projektach uchwał na WZ, które odbędzie się 14 czerwca.

WALUTY

Złoty może zakończyć tydzień na poziomie 4,2950 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany jest wzrost rentowności SPW - głównie 5-letnich i 10-letnich.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2929 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1203 USD i 122,81 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na nowojorskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na spadek zapasów benzyny w USA, trzy razy mocniejszy niż prognozowali analitycy. Na Bliskim Wschodzie nadal mamy zaostrzoną sytuację. To wszystko wspiera ruch cen ropy w górę - podają maklerzy.

Miedź na LME w Londynie tanieje z powodu obaw o słabnący popyt m.in. w związku ze sporem handlowym pomiędzy USA a Chinami. Miedź w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 0,3 proc. do 6.067,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Grupa KGHM miała w I kwartale 1,454 mld zł skorygowanej EBITDA, prawie 9 proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Analitycy wskazują, że to najlepszy wynik grupy od dwóch lat. Zauważają jednocześnie, że od kilku kwartałów spółka pokazuje słaby cash flow.

Jeśli wprowadzony zostanie podatek od sprzedaży detalicznej, to najwyższy wpływ będzie on miał na wyniki Jeronimo Martins, Dino Polska oraz Eurocash (przy założeniu, że do liczenia podatku uwzględniana byłaby sprzedaż całego segmentu detalicznego, a nie poszczególnych konceptów detalicznych) - uważają analitycy DM mBanku.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Uprawnienia EUA zyskały w kwietniu 22,15 proc., głównie za sprawą popytu ze strony uczestników systemu zakupujących uprawnienia w celu rozliczenia 2018 roku - podał Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w kwietniu wyniosła 12.535 GWh, co oznacza wzrost o 0,75 proc. rdr - wynika z danych PSE.

W pierwszym kwartale 2019 roku użytkownicy systemu płatności mobilnych BLIK zrealizowali prawie 40 mln transakcji, podczas gdy rok wcześniej było to 14 mln - poinformował w komunikacie Polski Standard Płatności, operator systemu. PSP liczy, że w 2019 roku co drugi zakup w sieci będzie opłacany BLIKIEM.

W kwietniu firmy pożyczkowe udzieliły kredytów o wartości 562 mln zł, o 4,5 proc. mniej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Fundusze inwestycyjne sprzedały w kwietniu akcje na GPW za ok. 147 mln zł - szacują analitycy Trigon DM.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek pięć poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Rząd proponuje w projekcie zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK.

Wypowiedź szefa rządu ws. testu przedsiębiorcy jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami - powiedziała PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapewnienia Mateusza Morawieckiego, że "nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy".

PKO TFI będzie dążyć do osiągnięcia 15 proc. udziału w rynku Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes PKO TFI Piotr Żochowski. Do końca czerwca 2020 roku fundusz nie będzie pobierał wynagrodzenia za zarządzanie.

Aviva Investors TFI zostało wpisane do ewidencji PPK i planuje do końca 2020 r. nie pobierać opłat za zarządzanie subfunduszami PPK - poinformowała Aviva w czwartkowym komunikacie.

Wartość nowych umów na kredyty hipoteczne zawartych przy udziale firm zrzeszonych w ZFPF od stycznia do marca 2019 roku wyniosła ponad 6,4 mld zł, czyli była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

Paweł Jackowski został wiceprezesem Lartiq TFI (dawny Trigon TFI) i będzie mu podlegał pion zarządzania aktywami - poinformował Lartiq TFI w komunikacie prasowym.

Zysk netto sektora bankowego wyniósł w okresie styczeń-marzec 2019 roku 2,93 mld zł, co oznacza spadek 13 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski.

TFI Allianz uzyskało wpis do ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju - podało TFI w komunikacie prasowym.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że nałożyła łącznie ponad 1 mld euro kary na pięć banków biorących udział w zmowie dotyczącej wymiany walut na Forexie. Tajne porozumienie dotyczyło handlu spotowego m.in. euro, funtami, jenami, a także dolarami.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Prezydent podpisał w czwartek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Wnioski o świadczenie można składać od 1 lipca. Program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci.

Burzliwy przebieg miała czwartkowa debata w drugim czytaniu nad rządowym projektem noweli Kodeksu karnego dot. m.in. kar za pedofilię. W związku z propozycjami poprawek projektem zajmie się jeszcze komisja. Głosowanie nad zmianami zapewne jeszcze w czwartek.

Dzięki tegorocznej waloryzacji składek te osoby, które pod koniec swojego zawodowego życia uzbierały największy kapitał, mają szansę w kolejnym roku na wyższą emeryturę - oceniła w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Nie ma żadnych warunkowych umów, podobnie jak nie istnieje żadna odprawa dla premiera Mateusza Morawieckiego za pracę w banku BZ WBK; w umowie, na podstawie której pełnił funkcję prezesa banku, nie było przewidzianej odprawy - mówił w czwartek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk.

Sędzia Cezary Skwara, który porównał na Twitterze prezesa PiS J. Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera został ostatecznie ukarany w czwartek przez Izbę Dyscyplinarna SN upomnieniem. Izba postanowiła utrzymać w mocy wyrok sądu I instancji.

Szef koła poselskiego Teraz! Ryszard Petru został w czwartek uniewinniony przez stołeczny sąd w sprawie o pomówienie zainicjowanej prywatnym aktem oskarżenia, który przeciw Petru złożył zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Wyrok jest nieprawomocny.

Wszelkie próby przypisania mojej wypowiedzi charakteru aprobatywnego, sugerującego jakąkolwiek pobłażliwość lub bagatelizowanie problemu karania za czyny seksualne wobec nieletnich spotka się z pozwem sądowym - napisał szef frakcji EKR w PE, prof. Ryszard Legutko w przesłanym PAP oświadczeniu. Legutko wydał oświadczenie "w związku z pojawiającymi się zmanipulowanymi informacjami" na temat jego wypowiedzi w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ze środy, 15 maja.

Kierowanie wobec księdza biskupa Jana Tyrawy zarzutu o ukrywanie czynów pedofilskich Pawła K. jest nieuprawnione, nieuczciwe, niemające nic wspólnego ze stanem faktycznym - napisał w wydanym w czwartek oświadczeniu adwokat Edmund Dobecki.

Biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski w oświadczeniu przesłanym PAP odrzucił zarzuty stawiane mu m.in. przez Stowarzyszenie Polska Laicka ws. rzekomego ukrywania czynów pedofilskich trzech księży. Tego rodzaju oskarżenia uznał za bezpodstawne i naruszające jego dobra osobiste.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oceniła w czwartek, że informacje przekazywane przez Konfederację nt. tzw. ustawy 447 są "rażąco nieprawdziwe". "Mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami" - podkreśliła.

Pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu będzie bezpłatny; Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał wszystkie koszty: pościeli, łóżka, posiłku - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona w tej perspektywie planistycznej, do 2026 r.; druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Udostępnienie szkołom pomieszczeń parafii i wspólnot zakonnych proponuje krakowska kuria, odpowiadając na list prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który zwrócił się do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego o zmniejszenie liczby lekcji religii w pierwszych klasach szkół średnich.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu (Podkarpackie) postanowiła odmówić wszczęcia dochodzenia w sprawie zdarzeń z 19 kwietnia br. w Pruchniku - poinformowała PAP w czwartek rzecznik prasowy prokuratury Marta Pętkowska. Chodzi o tzw. sąd nad Judaszem.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - wskazał w czwartek Sąd UE.

Komisja Europejska zapowiada, że przeanalizuje czwartkowy wyrok Sądu UE, w którym przegrała w sporze z Polską dotyczącym podatku od sprzedaży detalicznej. KE rozważy także dalsze kroki.

Polska jest za tym, aby do unijnego budżetu trafiały dodatkowe wpływy, jak z podatku cyfrowego - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli z okazji 15-lecia Polski w UE, która odbyła się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Nie będzie żadnych nowych mechanizmów w sprawie testu przedsiębiorcy - zapewnił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia przedstawicielstwa polskiego biznesu i nauki w Brukseli.

Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie będą wykazywały solidarności ws. uchodźców, wcześniej czy później wrócą granice - ostrzegł wiceszef KE Frans Timmermans w debacie czołowych kandydatów na szefa Komisji.

Ponad połowa wyborców w Polsce, ale też we Francji, Niemczech czy we Włoszech, uważa, że dezintegracja UE stanowi "realną możliwość", a zbliżające się wybory do PE mogą być jednymi z ostatnich, w których będą uczestniczyć - wynika z badania think tanku ECFR.

Zbyt powierzchowne oceny ryzyka nadużyć w wydawaniu funduszy z polityki spójności, brak odpowiedniej polityki walki z malwersacjami i bierność - to zarzuty unijnych audytorów, którzy przyjrzeli się, jak państwa UE pilnują unijnych środków na spójność.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 będzie opóźniona - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej duńskiej Agencji Energii. Nowy harmonogram zakłada, że gazociąg miałby zostać oddany do użytku najwcześniej na początku drugiej połowy 2020 r., a nie jak dotąd zakładano - do końca br.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła otwarcie się Europejskiej Partii Ludowej na współpracę z wicepremierem Włoch i przywódcą prawicowej Ligi Matteo Salvinim po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Po zakończeniu kadencji kanclerz Angela Merkel nie będzie ubiegać się o żaden urząd w polityce. Szefowa niemieckiego rządu poinformowała o tym w czwartek na konferencji prasowej.

Brytyjska premier Theresa May zgodziła się w czwartek na rozpoczęcie rozmów ws. wyboru jej następcy na stanowisku przywódcy Partii Konserwatywnej i szefa rządu. Powtórzyła jednak, że jest zdeterminowana, by przed odejściem doprowadzić do wyjścia kraju z UE.

Były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson potwierdził w czwartek, że planuje ubiegać się o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii i lidera Partii Konserwatywnej w razie rezygnacji obecnej szefowej rządu, Theresy May.

Węgry zwrócą się ponownie do Rosji o dostawy gazu ziemnego, jeśli Exxon Mobil do września nie podejmie decyzji, czy zainwestuje w duży projekt eksploatacji złóż rumuńskich na Morzu Czarnym - poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Podczas konferencji "15 lat Czech w Unii Europejskiej" w Pradze premier Andrej Babisz wezwał w czwartek do wzmocnienia roli państw narodowych. "Komisja Europejska ma nadzorować przestrzeganie prawa, a nie ma być komisją polityczną" - powiedział Babisz.

Inauguracja prezydentury Wołodymyra Zełenskiego odbędzie się w poniedziałek, 20 maja - postanowiła w czwartek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. Prezydent elekt chciał, by do jego zaprzysiężenia doszło dzień wcześniej.

Chiński koncern technologiczny Huawei ukrył w sieci dużej holenderskiej firmy telekomunikacyjnej "tylne drzwi", umożliwiające dostęp do danych klientów - twierdzi w czwartek gazeta "Volkskrant", powołując się na "źródła wywiadowcze".

Chiński koncern technologiczny Huawei stwarza tak wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa W. Brytanii, że rząd nie może mu pozwolić nawet na ograniczoną rolę w budowaniu sieci 5G - oświadczył w czwartek b. szef brytyjskiego wywiadu (MI6) Richard Dearlove.

Iran wciąż jest zaangażowany na rzecz przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego mimo wycofania się z niego USA i wykazuje "maksymalną powściągliwość" - oświadczył w czwartek irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Chiny stanowczo sprzeciwiają się nakładaniu przez inne kraje jednostronnych sankcji na chińskie firmy - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng w reakcji na nowe kroki podjęte przez władze USA przeciw chińskiemu koncernowi Huawei.

Saudyjski wiceminister obrony oskarżył w czwartek Iran o zlecenie ataku na dwie przepompownie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej. Przyznali się do niego wcześniej proirańscy rebelianci Huti z Jemenu.

Arik Lederman, który we wtorek zachował się agresywnie wobec ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego, wydał oświadczenie, w którym przeprosił za to co zaszło. Zapewnił, że nie wiedział, iż osoba, którą opluł, to polski ambasador - podał w czwartek portal matzav.

Izraelska prokuratura postawiła w czwartek zarzuty napaści i gróźb karalnych mężczyźnie, który we wtorek zaatakował fizycznie i słownie ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Irańscy naukowcy opracowali zaporę sieciową mającą chronić przemysł przed wirusem komputerowym Stuxnet - powiedział w czwartek minister łączności i technologii informacyjnych Iranu Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców Jekaterynburga na Uralu w celu zdecydowania, czy w miejscu jednego z miejskich skwerów ma zostać zbudowana cerkiew.

(PAP Biznes)

osz/ gor/ asa/