DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w górę, liderem zwyżek Walmart

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

16.05. Paryż, Frankfurt Londyn (PAP/Bloomberg) - Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów, a liderem zwyżek wśród największych spółek była sieć detaliczna Walmart. S&P 500 zanotował największy trzydniowy rajd od dwóch miesięcy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,84 proc., do 25.862,68 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,89 proc. do 2.876,32 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,97 proc. do 7.898,05 pkt.

Akcje Walmartu zwyżkowały prawie 3 proc. - korygowany zysk na akcję spółki wyniósł w pierwszym kwartale 1,13 USD. Rynek oczekiwał 1,02 USD.

Zwyżkowały akcje największych amerykańskich banków, w tym JP Morgan, Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America i Morgan Stanley.

Przedsiębiorstwo informatyczne Cisco Systems rosło o 7 proc. - firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcje i przychody były lepsze od oczekiwań.

"Niedawne nasilenie się napięć handlowych USA-Chiny jest czynnikiem negatywnym dla akcji w krótkim okresie" - powiedział Salvatore Ruscitti, strateg kapitałowy w MRB Partners.

"Zakładając, że USA i Chiny w końcu dojdą do porozumienia handlowego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, spadki akcji powinny być przejściowe, a ceny akcji powinny wzrosnąć w horyzoncie 6-12 miesięcy" - dodał.

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na "czarnej liście", która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń Huawei na rynku amerykańskim.

Prezydent Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

"Chiny wielokrotnie podkreślały, że koncepcja bezpieczeństwa narodowego nie powinna być nadużywana i że nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie protekcjonizmu handlowego", powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng.

"Chiny podejmą wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo zabezpieczyć uzasadnione prawa chińskich firm" - dodał.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w kwietniu wyniosła 1,235 mln (+5,7 proc.) w ujęciu zanualizowanym (SAAR) wobec oczekiwanych 1,209 mln (+6,2 proc. mdm).

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w kwietniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,296 mln. Oczekiwano 1,289 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 16 tys. do 212 tys. Analitycy spodziewali się 220 tys.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 1,56 proc., niemiecki DAX wzrósł 1,74 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 0,78 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 1,37 proc.

Citigroup Inc. Royal Bank of Scotland Group i JPMorgan Chase & Co., Barlcays i MUFG (dawniej Bank of Tokyo-Mitsubishi) muszą zapłacić kary nałożone przez UE w wysokości 1,07 mld euro - za zmowę w strategiach handlu walutami.

Citigroup ma zapłacić ok. 310 mln euro, RBS 249 mln euro, a kara dla JPMorgan wynosi ok. 228 mln euro. Barclays dostał karę w wysokości 210 mln euro, a Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. 70 mln euro.

Biuro podróży Thomas Cook spadało 13,5 proc., bowiem obniżyło prognozę EBIT na 2019 r. co najmniej o 35 proc. w stosunku do konsensusu. Spółka podała ponadto, że straty powiększają się, a niepewność polityczna na świecie może wpłynąć negatywnie na zyski tego lata.

Akcje Thyssenkrupp rosły ponad 10 proc. po tym jak w mediach pojawiły się informacje, że fińska firma Kone rozważa złożenie oferty na dział produkujący windy niemieckiego giganta przemysłowego.

Jeronimo Martins (notowany na portugalskiej giełdzie właściciel sieci sklepów Biedronka) spadał o 3 proc. po wyroku Sądu UE, który przychylił się do wniosku Polski i orzekł, że "Komisja Europejska popełniła błąd", uznając podatek od sprzedaży detalicznej za niedozwoloną pomoc publiczną.

Notowania Generali rosły 0,8 proc. - włoski ubezpieczyciel odnotował zysk netto w pierwszym kwartale w wysokości 744 mln euro, wyżej od oczekiwań.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecała, że nakreśli plan swojego odejścia z urzędu w czerwcu, po tym jak 3 czerwca miałoby się odbyć czwarte głosowanie nad umową ws. brexitu - poinformował szef klubu parlamentarnego (tzw. komitetu 1922) Graham Brady.

"Odbyliśmy z panią premier bardzo szczera rozmowę" - powiedział Brady w czwartek, po spotkaniu premier z komitetem 1922 za zamkniętymi drzwiami. Szefowa rządu ugięła się pod naciskami ze strony dużej części torysów, którzy otwarcie mówią o "kryzysie przywództwa", wzywając May do ustąpienia. (PAP Biznes)

kkr/ pr/