DZIEŃ NA RYNKACH: Chiny mogą nie być zainteresowane dalszymi rozmowami z USA i tego giełdy się obawiają

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

17.05. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Chiny mogą nie być zainteresowane prowadzeniem dalszych rozmów handlowych z USA i tego giełdy się obawiają. Kontrakty na giełdowe indeksy w Europie i USA są na minusach - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 0,49 proc., na FTSE 100 - w dół o 0,39 proc., a na DAX tracą 0,46 proc.

Kontrakty w USA są na minusie o 0,3-0,4 proc.

W chińskich mediach pojawiły się komentarze, że Chiny mogą nie być zainteresowane prowadzeniem dalszych negocjacji handlowych z Amerykanami.

Na blogu WeChat, prowadzonym przez Economic Daily China, napisano, że "USA mówią o tym, że chcą kontynuować negocjacje z Chinami, ale w międzyczasie stosują +małe sztuczki+, aby zakłócić atmosferę".

Prezydent USA Donald Trump podpisał dwa dni temu rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się że jest ono skierowane głównie właśnie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei. Rozporządzenie to wchodzi w życie w piątek.

"Mamy teraz na rynkach dziwną sytuację" - mówi Margaret Yang, strateg w CMC markets w Singapurze. "Rynki trochę ignorują ryzyka związane z eskalacją konfliktu handlowego pomiędzy USA w Chinami po części zakładając, że banki centralne na świecie utrzymają akomodacyjną politykę monetarną, a Chiny dostarczą swojej słabnącej gospodarce więcej stymulowania" - dodaje.

"Mimo to nastroje risk-off będą w ciągu najbliższych nawet kilku tygodni dominować na giełdach" - ostrzega.

Na rynkach walutowych pod presją pozostają tymczasem notowania brytyjskiego funta, ponieważ pojawiła się kolejna groźba obalenia premier Theresy May.

W czwartek brytyjska premier zgodziła się na rozpoczęcie rozmów ws. wyboru jej następcy na stanowisku przywódcy Partii Konserwatywnej i szefa rządu. Powtórzyła jednak, że jest zdeterminowana, by przed odejściem doprowadzić do wyjścia kraju z UE.

Według sondaży przeprowadzanych wśród członków rządzącej Partii Konserwatywnej były szef dyplomacji Boris Johnson jest zdecydowanym faworytem do stanowiska szefa rządu.

Analitycy zwracają uwagę, że "slim, trimmed and ready to fight" Johnson stracił na wadze, skrócił włosy i zatrudnił szefa kampanii wyborczej aby dostać się na Downing Street 10.

Ropa na NYMEX drożeje o 0,11 proc. do 62,92 USD za baryłkę.

O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowana informacja o inflacji w regionie w kwietniu - końcowe wyliczenie. (PAP Biznes)

aj/ asa/