Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych nt. działań ABW (komunikat)

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

17.05. Warszawa - Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

9 maja 2019 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie obywatela RP Mikołaja B., podejrzanego o prowadzenie przygotowywań do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym na terytorium Polski.

Zatrzymany jest członkiem społeczności muzułmańskiej w Warszawie. Nieoficjalnie posługuje się imieniem Mohammed.

Z materiałów ABW wynika, że Mikołaj B. deklarował zamiar przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w miejscu publicznym. Zamach miał być zemstą na przeciwnikach religii islamskiej.

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił Mikołajowi B. zarzut z art. 119 § 1 k.k., którego popełnienie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Mikołaj B. nie przyznał się do zarzucanego czynu. Wobec zatrzymanego Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W przeszłości Mikołaj B. był leczony psychiatrycznie.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ dma/ mark/