ISHARES STOXX EUROPE 600 FOOD UCITS (SX3PEX GR ETF)

09.06.2022 11:20

Świat stoi przed ogromnym niebezpieczeństwem globalnego kryzysu żywnościowego. Wojna Rosji z Ukrainą zastopowała globalne łańcuchy dostaw żywności, m.in. ze względu na blokadę eksportu zbóż z Ukrainy drogą morską przez rosyjskie wojsko. Oba kraje są bardzo istotnymi eksporterami żywności z perspektywy globalnej. Na niedawnej konferencji przywódców światowych w szwajcarskim Davos, kryzys żywieniowy był jednym z głównym tematów poruszanych przez decydentów. W związku z aktualnością tematu, przyjrzymy się dzisiaj ETF’owi, który reprezentuje producentów żywności i napojów.

 

ISHARES STOXX EUROPE 600 FOOD UCITS (SX3PEX GR ETF)

 

Pasywnie zarządzany fundusz stara się odwzorować benchmark, którym jest indeks STOXX® Europe 600 Food & Beverage. Indeks mierzy wyniki europejskiego sektora żywności i napojów (w tym producentów alkoholu). Obejmuje on 600 największych spółek z 18 krajów europejskich. ETF w zdecydowanej większości bezpośrednio inwestuje w akcje przedsiębiorstw, jednak w celu lepszego dopasowania do indeksu benchmarkowego, może wykorzystać instrumenty pochodne. 

 

Źródło: Bloomberg

 

Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie w ISHARES STOXX EUROPE 600 FOOD UCITS wiąże się z ryzykiem na poziomie 5 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Ryzyko oszacowano na podstawie historycznych danych. Inwestowanie w ETF zalecane jest dla inwestorów średnio- i długoterminowych. Fundusz wypłaca dywidendę co kwartał.

 

 

Lista 10 spółek z największą alokacją:

 

 

Nestle – szwajcarskie przedsiębiorstwo spożywcze z przychodami powyżej 87 mld CHF za 2021 rok.

 

Diageo – brytyjski producent napojów alkoholowych.

 

Anheuser-Busch InBev – międzynarodowy koncern browarniczy z siedzibą w Leuven w Belgii.

 

Pernod Ricard – francuska spółka zajmująca się produkcją szerokiego asortymentu alkoholi.

 

Danone – międzynarodowe przedsiębiorstwo spożywcze z siedzibą w Paryżu.

 

Koninklijke DSM NV – holenderska międzynarodowa korporacja działająca w obszarze zdrowia, żywienia i materiałów.

 

Heineken – holenderskie przedsiębiorstwo piwowarskie.

 

Kerry Group – firma spożywcza z siedzibą w Irlandii.

 

Carlsberg – największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii.

 

MOWI – norweska firma zajmująca się owocami morza.

 

 

 

 

Opracował: Krzysztof Pakulski

 


Materiał został sporządzony w Biurze Maklerskim mBanku S.A. w celu promocji i reklamy, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych (Dz. U. 2018 poz. 1112). Dokument nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Dokument nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Opracowanie sporządzone zostało w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. Wszelkie oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają opinie w dniu wydania materiału i mogą być zmienione przez autorów bez uprzedniego powiadomienia. Informacje zawarte w niniejszej publikacji oparte są na danych uzyskanych ze źródeł, które Biuro Maklerskie mBanku działając w dobrej wierze, uważa za wiarygodne. Biuro Maklerskie mBanku nie gwarantuje jednak dokładności, kompletności ani trafności tych informacji. Biuro Maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania niniejszej publikacji, ani do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja lub szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Dalsza dystrybucja części lub całości materiału w jakiejkolwiek formie możliwa jest wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą autorów.