Porównanie ETF-ów odwzorowujących indeks SP 500
07.05.2025 14:15S&P 500 to amerykański indeks, który odzwierciedla wyniki 500 największych i najpłynniejszych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Inwestorzy uznają go za barometr amerykańskiej gospodarki i rynku akcji. Indeks służy inwestorom jako porównanie do oceny wyników funduszy i strategii inwestycyjnych.
Warto wskazać, że inwestowanie w indeks S&P 500 jest popularną strategią wśród inwestorów pasywnych. Polega na zakupie funduszy indeksowanych lub ETF-ów, które odwzorowują wyniki indeksu S&P 500. Zamiast aktywnego wybierania poszczególnych akcji, inwestor pasywny kupuje fundusz, który inwestuje w akcje większości/wszystkich firm z indeksu S&P 500. Dzięki temu mówimy, że inwestuje w „cały rynek”. Zapewnia mu to szeroką dywersyfikację, oszczędność czasu oraz relatywnie niskie koszty zarządzania.
S&P 500 ważony jest kapitalizacją rynkową. Oznacza to, że spółki o większej kapitalizacji mają większy wpływ na wartość indeksu. Skład indeksu jest zazwyczaj aktualizowany kwartalnie. W tym czasie spółki mogą być dodane lub usunięte z indeksu, w zależności od tego, czy spełniają kryteria m.in. płynności, kapitalizacji, rentowności biznesu czy nawet siedziby.
W ofercie Biura maklerskiego mBanku znajduje się 10 ETF-ów, które odwzorowują wyniki indeksu S&P 500. W opracowaniu skoncentruję się na kilku z nich, żeby przedstawić podobieństwa i różnice. Wyjaśnię kluczowe pojęcia i wskażę, na co zwrócić uwagę przy wyborze ETF-ów.
ETF-y związane z indeksem S&P 500
Przy poszukiwaniu ETF-u na indeks S&P 500 wykorzystuję wyszukiwarkę – Znajdź ETF – dostępną w eMaklerze i Serwisie Informacyjnym. Wpisuję hasło SP500, a wyszukiwarka podpowiada mi motyw ETF-u związany właśnie z tym indeksem. Wyszukiwanie według motywu lub słowa kluczowego jest przydatne, jeżeli nie znamy całej nazwy ETF-u.
Wyszukiwarka znalazła 10 ETF-ów związanych z motywem SP500. Fundusze mogę uszeregować według wybranych kryteriów. W tym celu wystarczy, że kliknę przycisk kolumny i zaznaczę wybrane kryteria. Ale na jakie kryteria powinienem zwracać uwagę? Zacznijmy od podstaw.
Ryzyko i stopa zwrotu
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem poniesienia strat. Fundusze ETF publikują informacje o swoim ryzyku w dokumentach KID (Key Information Document, Dokument: Kluczowe Informacje). Wskaźnikiem ryzyka jest SRI (Summary Risk Indicator, Łączny Wskaźnik Ryzyka). Może przyjmować wartości od 1 (bardzo niskie ryzyko) do 7 (bardzo wysokie ryzyko). Wskaźnik ryzyka z reguły zakłada utrzymanie inwestycji przez określony czas. Zazwyczaj jest to 5 lat. W innym wypadku osiągnięta stopa zwrotu lub ryzyko może się znacząco różnić. Przy inwestycji w ETF-y należy uwzględnić dodatkowo ryzyko walutowe. Pełna informacja na temat ryzyka związanego z ETF-em jest dostępna m.in. w dokumencie KID. Każdy dokument omawianego ETF-u znajduje się na końcu prezentacji.
Stopy zwrotu w wyszukiwarce ETF są przedstawione w walucie notowania funduszu. Walutą notowania większości ETF-ów widocznych powyżej jest EUR. Są jednak również ETF-y notowane w USD, GBP i PLN. To jedna z przyczyn, która wpływa na różnice stóp zwrotu, które pokazuje wyszukiwarka ETF (obraz powyżej). Większość ETF-ów odwzorowuje indeks S&P 500. Ale np. IBCK GR odwzorowuje indeks akcji S&P 500 Minimum Volatility. To również ma wpływ na zrealizowaną stopę zwrotu. Zaprezentowane dane są aktualne na dzień 23 kwietnia 2025 roku.
Najwyższe ryzyko według dokumentu KID ma ETFSP500 od Amundi. Jest to ETF notowany na polskiej giełdzie, ale zarejestrowany w Luksemburgu. Zwróćmy uwagę, że wskazany fundusz odnotował najgorszą stopę zwrotu w ostatnim roku na poziomie -3,09%. Najlepszą stopę zwrotu w ostatnim roku osiągnął SPY5 LN na poziomie 5,06%. Wybranie odpowiedniego ETF-u/ETF-ów w zależności od kombinacji ryzyka i stopy zwrotu to dobry początek poszukiwań. A co z kosztami?
Koszty zarządzania (TER)
TER (Total Expense Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej. Obniżanie kosztów zarządzania jest szczególnie istotne przy długoterminowej inwestycji. Najniższy koszt zarządzania ma SPY5 LN. To zaledwie 0,03% wartości inwestycji w skali roku. Proszę zwrócić uwagę, że wśród wymienionych ETF-ów SPY LN osiągnął najlepszą stopę zwrotu w ostatnim roku i ma najniższy TER. Spora część ETF-ów ma wskaźnik kosztów poniżej 0,10% w skali roku. Najwyższe 0,20% TER mają IBCF GR oraz IBCK GR. Opłata 0,20% w skali roku nie jest jednak wysoka w porównaniu do innych ETF-ów, czy tradycyjnych funduszy. Niższe koszty ETF mogą przyciągać więcej inwestorów, co zwiększa aktywa funduszu. Zobaczmy jak wygląda kolejne kryterium.
Wielkość aktywów pod zarządzanie
Wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie). Tym razem ETF-y uszeregowałem pod względem wielkości funduszu. Dla przejrzystości obrazu uwzględniłem ETF-y tylko o wartości powyżej $10 mld. Największy CSP1 LN ma wartość aktywów pod zarządzanie, które przekraczają $100 mld. To ogromny ETF. Kolejny VUSA LN dysponuje aktywami pod zarządzanie w wysokości ok. $40 mld, a piąty SPY5 LN ok. $13 mld. Różnica wielkości funduszy jest bardzo duża. To kolejne kryterium, na które można zwrócić uwagę. Inwestorzy pasywni lubią otrzymywać dochód pasywny czyli na przykład dywidendę. Sprawdźmy, które ETF-y wypłacają takie dywidendy.
Polityka dywidendowa
ETF może być typu akumulacyjnego (Acc) lub dystrybucyjnego (Dis). ETF akumulacyjny nie wypłaca dywidendy swoim inwestorom. Zarządzający reinwestują wszelkie napływy pieniężne w akcje.
Przykład: Część spółek, w które inwestują zarządzający ETF wypłaca dywidendy. Pieniądze z dywidend spływają do ETF. Zarządzający ETF-em nie wypłacają jednak tej dywidendy inwestorom tego ETF-u. Inwestor nie dostanie przelewu na rachunek maklerski. Zamiast tego zarządzający reinwestują otrzymane dywidendy w dodatkowe instrumenty finansowe. To zwiększa wartość jednostki ETF, czyli wpływa na wzrost jej ceny.
Inwestor nie musi zatem zastanawiać się co zrobi z wpływem z dywidend. Zrobią to za niego zarządzający ETF-em. Inwestor, który chciałby otrzymywać regularne wypłaty dywidend na swoje konto powinien zainteresować się ETF-em dystrybucyjnym. I nie zapominać, że jego biuro maklerskie nie uwzględni wpływów z dywidend od ETF-ów zagranicznych w PIT 8C. Oznacza to, że będzie musiał sam rozliczyć taki podatek w Picie rocznym.
Wśród 10-ciu ETF-ów 6 jest typu akumulacyjnego, a 4 typu dystrybucyjnego. W przypadku ETF-ów typu dystrybucyjnego, czyli tych wypłacających dywidendę, bardzo istotny może być kraj rejestracji ETF. Dlaczego?
Kraj rejestracji
W Europie ETF-y rejestruje się najczęściej w Irlandii lub Luksemburgu. Kraj rejestracji ma znaczenie przy rozliczaniu podatków od uzyskiwanych dywidend oraz odsetek od obligacji dla funduszy dystrybuujących. Dywidendy od zagranicznych ETF-ów są, co do zasady, opodatkowane u źródła według odpowiedniej stawki podatkowej. Podatek u źródła dla polskiego rezydenta od ETF-ów zarejestrowanych w Irlandii lub Luksemburgu zwykle wynosi 0%. W tym wypadku polski rezydent ma obowiązek odprowadzić 19% podatku do polskiego urzędu skarbowego. Robi się to przy rozliczeniu rocznym.
Jak widać wybór odpowiednego ETF-u zależy od kombinacji wielu czynników. Wskazane przeze mnie nie wyczerpują kryteriów porównawczych. Inwestor może uwzględnić jeszcze m.in.: walutę notowań, sposób replikacji i błąd odwzorowania.
Waluta funduszu i notowań
Walutę funduszu wykorzystuje się do celów raportowych i statystycznych. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie.
Replikacja
Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje odwzorowywany indeks. Niewłaściwie wykonana replikacja może powodować różnice w wypracowanej stopie zwrotu, w porównaniu do indeksu. Wskazuje o tym na przykład parametr zwany błędem replikacji. Przy replikacji fizycznej zarządzający ETF-em kupują akcje wchodzące w skład indeksu S&P500 w odpowiednich proporcjach. Możliwa jest także replikacja syntetyczna.
Sposób replikacji wpływa na dokładność odwzorowania indeksu, koszty i ryzyko. Replikacja fizyczna jest z reguły dokładniejsza, bardziej przejrzysta, ale i droższa. Replikacja syntetyczna bywa tańsza, ale niesie ze sobą ryzyko kontrahenta. Przy replikacji syntetycznej ETF nie kupuje bezpośrednio akcji z indeksu. W tym przypadku zarządzający przeważnie używaliby instrumentów pochodnych. Mogą to być np.: umowy typu swap z innymi instytucjami finansowymi. Jeżeli instytucja (kontrahent) nie wywiąże się z umowy, ETF może ponieść stratę.
Błąd odwzorowania
Błąd odwzorowania określa różnicę między stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Zakładając, że ETF stara się wypracować dokładnie taką stopę zwrotu jak indeks benchmarkowy może to być istotne kryterium wyboru.
Na ostatnim etapie wyboru przydatna może się okazać funkcja porównania ETF-ów. Z poziomu wyszukiwarki możemy zaznaczyć do 4 ETF-ów, które następnie w wygodny sposób można porównać. Wystarczy zaznaczyć wybrane przez nas ETF-y, a następnie kliknąć przycisk porównaj.
Do porównania wybrałem cztery przykładowe ETF-y. Są to SPY5 LN, CSP1 LN, VUSA LN i ETFSP500. Inwestor może porównać stopy zwrotu ETF-ów na wykresie, a pozostałe kryteria w tabeli. Dzięki temu szybko może wyłapać różnice i podobieństwa.
Dużą zaletą inwestowania w indeks S&P500 jest dywersyfikacja. Jako polski inwestor, dokonujemy dywersyfikacji geograficznej. Inwestujemy w aktywa poza polską giełdą. Dzięki temu obniżamy m.in.: ryzyko gospodarcze, polityczne, geopolityczne związane z inwestowaniem w Polsce. Indeks S&P500 sam w sobie jest świetnie zdywersyfikowany pod względem sektorowym. Jest to indeks 500 największych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Ma reprezentantów z różnych branż amerykańskiej gospodarki.
Podsumowanie
Inwestor ostatecznie samemu musi podjąć decyzję, który ETF/ETF-y mogą być dla niego najlepsze (o ile w ogóle). Dla jednych najważniejszym wskaźnikiem może być jak najniższe ryzyko. Drugi inwestor będzie koncentrował się na osiągniętych stopach zwrotu w przeszłości. Warto nadmienić, że stopy zwrotu wypracowane w przeszłości, nie gwarantują podobnych rezultatów w przyszłości. Podobnie zmieniać się mogą pozostałe omówione kryteria jak np.: koszty, ryzyko, wielkość aktywów pod zarządzanie, czy polityka dywidendowa. W każdym przypadku inwestycje warto poprzedzić solidną edukacją i na bieżąco je śledzić. Nawet jeżeli zakładamy długoterminowy czas inwestycji.
Dokumenty KID związane z omawianymi funduszami:
Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku
Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Z wyszukiwarki ETF można skorzystać po zalogowaniu do eMaklera, mInwestora lub aplikacji mBank Giełda.
Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja
Opracował: Krzysztof Pakulski
Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Zanim zaczniesz inwestować, sprawdź czy to
dla Ciebie - wypełnij ankietę MiFID.
mBank nie wykonuje czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy z dnia 05 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, co m.in. oznacza że mBank nie udziela w tej publikacji handlowej porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych. W kwestiach podatkowych należy korzystać z usług doradców podatkowych.
Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).
Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.
Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.
Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.
W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.