iShares Automation and Robotics (RBOT LN ETF)

22.03.2022 11:35

Drukowane domy, samochody jeżdżące bez kierowcy czy roboty wykonujące za nas domowe prace. Wszystko to jest możliwe dzięki spółkom inwestującym w rozwój druku 3D, sztucznej inteligencji i miniaturyzację robotów.

Biuro maklerskie mBanku posiada w swojej ofercie fundusze ETF, które zapewnia ekspozycję na największe firmy z tej branży. Jednym z nich jest iShares Automation & Robotics, jest to również jeden z tematów inwestycyjnych:

 

iShares Automation & Robotics (RBOT LN ETF)

 

Fundusz iShares Automation & Robotics stara się śledzić zachowanie indeksu STOXX Global Automation & Robo, który zrzesza największe firmy z sektora  Automatyki i robotyki. Od początku roku kurs funduszu spadł o -17,9%. Fundusz nie wypłaca dywidendy, a środki pozyskane z firm reinwestuje w spółki wchodzące w skład portfela.

 

 

Ryzyka

W profilu ryzyka emitent funduszu wskazuje, że inwestycja w iShares Automation & Robotics wiąże się z ryzykiem na poziomie 6 w 7-stopniowej skali. Jako główne czynniki wpływające na profil ryzyka emitent wskazuje gwałtowne zmiany cen akcji, stopy procentowe, ryzyka polityczne, ryzyka gospodarcze a także specyfikę sektorową. Po więcej informacji zachęcamy do zapoznania się z KID (Key Investor Information).

 

 

Fundusz zainwestował swoje środki w 137 spółki, z kolei aktywa pod zarządzaniem funduszu wynoszą $3481 mln. Pierwsze miejsce pod względem zainwestowanych środków zajmuje sektor technologiczny (56,8%), drugie  sektor przemysłowy 35,2%, a na trzecim miejscu znalazł się sektor dóbr podstawowych z wynikiem 2,9%. Skupienie się na sektorze technologicznym i przemysłowym wynika wprost ze specyfiki funduszu.

 

 

W przypadku podziału geograficznego fundusz charakteryzuje stosunkowo dużą koncentracją. 56,5% środków zostało zainwestowanych USA. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Japonia (19,8%) i Niemcy (4,5%). Tak duża koncentracja podobnie jak w przypadku sektorów wynika ze specyfiki fundusz i faktu, że to właśnie w tych krajach jest najwięcej spółek zajmujących tym segmentem rynku.

 

 

NVIDIA Corp największy pod względem kapitalizacji przedstawiciel sektora półprzewodników. Spółka jest najbardziej znana ze swoich kart graficznych wykorzystywanych w grach, sztucznej inteligencji i „kopaniu” kryptowalut.

Advanced Micro Devices amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów AMD należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych oraz procesory graficzne. Dzięki swoim innowacyjnym technologiom firma zyskuje udziały rynkowe kosztem swojego głównego konkurenta Intela.

Apple Inc amerykańska międzynarodowa firma technologiczna, która od stycznia 2021 roku jest najcenniejszą spółką pod względem kapitalizacji na świecie. Apple zajmuje się elektroniką użytkową, oprogramowaniem komputerowym i usługami online. Najbardziej znany jest ze swoich telefonów iPhone.

ServiceNow Inc to amerykańska firma programistyczna z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, która opracowuje platformę przetwarzania w chmurze, aby pomóc firmom zarządzać cyfrowymi przepływami pracy w operacjach korporacyjnych.

QUALCOMM największy na świecie producent procesorów do telefonów komórkowych. Lider technologii 5G wykorzystujący fale milimetrowe.

KLA Corp firma dostarcza systemy kontroli procesów i zarządzania wydajnością dla przemysłu półprzewodników i innych pokrewnych gałęzi przemysłu nanoelektronicznego.

Dassault Systemes SE francuskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w oprogramowaniu do projektowania i wizualizowania 3D oraz do zarządzania cyklem życia produktów.

Splunk Inc to amerykańska firma programistyczna, która produkuje oprogramowanie do wyszukiwania, monitorowania i analizowania danych generowanych maszynowo za pośrednictwem interfejsu w stylu sieci Web.

Intuitive Surgical Inc amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą systemów chirurgicznych da Vinci oraz instrumentów EndoWrist.

Microchip Technology Inc amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją różnorodnych układów scalonych, od układów analogowych jak wzmacniacze operacyjne poprzez elementy optoelektroniczne, radiowe, pamięci EEPROM. Firma produkuje serie mikrokontrolerów: PIC dsPIC AVR

 

Opracował: Remigiusz Lemke (remigiusz.lemke@mbank.pl)

 

Materiał został sporządzony w Biurze Maklerskim mBanku S.A. w celu promocji i reklamy, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych (Dz. U. 2018 poz. 1112). Dokument nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Dokument nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Opracowanie sporządzone zostało w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. Wszelkie oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają opinie w dniu wydania materiału i mogą być zmienione przez autorów bez uprzedniego powiadomienia. Informacje zawarte w niniejszej publikacji oparte są na danych uzyskanych ze źródeł, które Biuro Maklerskie mBanku działając w dobrej wierze, uważa za wiarygodne. Biuro Maklerskie mBanku nie gwarantuje jednak dokładności, kompletności ani trafności tych informacji. Biuro Maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania niniejszej publikacji, ani do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja lub szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Dalsza dystrybucja części lub całości materiału w jakiejkolwiek formie możliwa jest wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą autorów.