DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street wzrosty i kolejne rekordy, dolar się osłabia

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

15.01. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Indeksy w USA idą w górę, a Dow Jones i S&P 500 osiągnęły rekordowe poziomy. Inwestorzy czekają na podpisanie wstępnej umowy handlowej USA-Chiny. Rynki pozytywnie zareagowały na sugestię doradcy prezydenta USA o możliwej obniżce podatków. Dolar się osłabia.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,29 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,44 proc., a Nasdaq idzie w górę o 0,32 proc.

Akcje Bank of America spadają o 2,5 proc., mimo że zysk na akcję spółki w IV kw. 2019 r. wyniósł 74 centy wobec oczekiwanych 69 centów.

Notowania Goldman Sachs spadają o 0,1 proc. po tym, jak spółka podała, że skorygowany zysk na akcję Goldman Sachs w IV kw. 2019 r. wyniósł 4,69 USD. Rynek oczekiwał 5,52 USD.

Target idzie w dół o 6 proc., ponieważ sprzedaż porównywalna wzrosła w IV kw. o 1,4 proc. vs konsensus rynkowy 3,8 proc.

Notowania UnitedHealth rosną o 3 proc. Skorygowany zysk na akcję w IV kw. 2019 r. wyniósł 3,90 USD. Oczekiwano 3,78 USD.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,23 proc., niemiecki DAX spada 0,24 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,23 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,09 proc.

Akcje producenta półprzewodników ASMI rosną o 9,5 proc. - spółka podała w raporcie za IV kw., że sprzedaż i nowe zamówienia były wyższe od oczekiwań.

Duńska firma biotechnologiczna Chr Hansen idzie w dół o 6 proc., po obniżeniu prognoz dotyczących przychodów na 2020 r.

Akcje spółki TXT E-Solutions tanieją na giełdzie w Mediolanie o 5 proc. po ofercie sprzedaży akcji złożonej przez udziałowca Alvise Braga Illa.

Na giełdzie w Lizbonie o 4 proc. drożeją akcje spółki Jeronimo Martins po podaniu rocznych wyników sprzedaży. Sprzedaż wzrosła o 7,5 proc. do 18,6 mld euro.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 największe spadki notuje sektor finansowy - Commerzbank idzie w dół o 4,5 proc., a Royal Bank of Scotland spada o 2 proc.

Dolar osłabia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 97,25 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,16 proc. do 1,1149.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,17 proc. do 109,9.

Kurs funta zwyżkuje o 0,03 proc. wobec dolara do 1,3025.

Rentowność 10-letnich UST idzie w dół o 2 pb do 1,80 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 2 pb do 2,25 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 23 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 22 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do: -0,21 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,38 proc. do 58 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,39 proc. do 64,24 USD/b.

DORADCA TRUMPA O OBNIŻCE PODATKÓW

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w środę, że prezydent Donald Trump w trakcie kampanii o reelekcję ogłosi kolejny program obniżki podatków.

"Obecnie pracujemy nad "Reformą Podatkową 2.0". Dopracowanie szczegółów zajmie nam kilka miesięcy, propozycje zostaną opublikowane w toku kampanii" - powiedział Kudlow.

3 lutego rozpoczną się prawybory w Partii Demokratycznej, czyli ogólnokrajowy proces wyłaniania kandydata partii na prezydenta. Pierwszy będzie głosował stan Iowa - według opublikowanego przez CNN sondażu liderem w tym stanie jest Bernie Sanders z poparcie 20 proc. Za nim znaleźli się Elizabeth Warren (17 proc.), Pete Buttigieg (16 proc.) i Joe Biden (15 proc.).

Pretendenci do otrzymania prezydenckiej nominacji Partii Demokratycznej przedstawili we wtorkowej debacie w stanie Iowa różne wizje amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie. Nie ma wśród nich zgodności w kwestii dalszej obecności wojsk USA w tym regionie.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada.

PODPISANIE UMOWY USA-CHINY

Stany Zjednoczone utrzymają cła na dwie trzecie chińskiego eksportu do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami - poinformował we wtorek minister skarbu USA Steven Mnuchin. W środę Waszyngton i Pekin mają podpisać wstępną umowę handlową.

USA zgodziły się obniżyć o połowę 15-proc. cła na chiński eksport o wartości 120 mld USD. Według agencji Bloomberg amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 r., mimo iż Pekin żądał od Waszyngtonu zniesienia całości lub części dodatkowych taryf.

Media w USA informowały wcześniej, że wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł i zmniejszenie niektórych innych taryf. W środę Mnuchin zapowiedział, że dalsze obniżenie ceł może nastąpić przy okazji podpisania drugiej fazy porozumienia.

"Tak jak w ramach tej umowy były obniżki, tak też będą miały miejsce dodatkowe obniżki przy okazji drugiej fazy" - powiedział Mnuchin, dodając, że negocjacje mogą zostać rozłożone na wiele rund.

Chiny zgodziły się dokonać zakupów amerykańskich towarów o wartości 200 mld USD.

"Nie jest to do końca zła wiadomość, że wycofanie taryf ma być powiązane z egzekwowaniem zobowiązań przez Chiny. Myślę, że rynek spodziewał się, że wycofanie ceł nastąpi dopiero po podjęciu działań przez Chiny" - powiedział Liu Peiqian, ekonomista ds. Chin w Natwest Markets.

"Jeśli Chinom nie uda się dotrzymać wymienionych kwot zakupów, to USA mogą np. nałożyć nowe karne cła lub wycofać się z obietnic obniżenia taryf. Myślę, że istnieje ryzyko dla rynków, że wstępne porozumienie nie utrzyma się nawet do listopada" - powiedziała Deborah Elms, dyrektorka wykonawcza w Asian Trade Center.

USA, UE i Japonia uzgodniły we wtorek, że będą wnosić o wzmocnienie restrykcji w ramach Światowej Organizacji dotyczących pomocy publicznej dla firm sektora przemysłowego.

Nowe regulacje miałyby być wymierzone głównie w Chiny, które jak uważają wnoszący, swoimi praktykami dotowania przedsiębiorstw, tworzą nieuczciwą konkurencję w handlu. Nie jest jasne czy Pekin będzie skłonny zastosować się do proponowanych przez USA, UE i Japonię postanowień.

Agencja Reutera podała, że Departament Handlu USA opracowuje regulacje, które dawałyby możliwość blokowania eksportu podzespołów elektronicznych dla chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, szczególnie, jeśli amerykańskie komponenty stanowiłyby ponad 10 proc. wartości produktu. (PAP Biznes)

kkr/ gor/