Skrót wiadomości - środa, 25 marca, 19.00

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

25.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rząd powołuje specjalny fundusz, którego środki będą mogłby być wydatkowane na walkę z gospodarczymi skutkami koronawiruisa - poinformował na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że fundusz będą zasilać m.in. środki z emisji obligacji przez BGK i skarb państwa.

Szacowana całkowita wartość rozwiązań zawartych w pakiecie pomocowym, które zostały zaakceptowane przez rząd, to co najmniej 10 proc. PKB - podało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Rozwiązania zawarte w tarczy dotyczą także dużych firm, nie są one ograniczone limitem de minimis, każda firma może skorzystać z tych rozwiązań - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Wskaźnik Kantar Consumer Index, określający nastroje konsumentów w Polsce, na początku marca wykazywał jeszcze pozytywne tendencje - wynika z badania Kantar TNS.

Unia Europejska zastanawia się nad czasowym zawieszeniem surowych standardów rachunkowości (MSSF 9) dla banków, które zmagają się z rosnącą ilością złych kredytów - podała w środę agencja Bloomberga, powołując się na nieopublikowane dokumenty unijne.

Amerykańscy senatorzy i urzędnicy administracji osiągnęli porozumienie w sprawie ustawy o bodźcach ekonomicznych w celu złagodzenia skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki - powiadomił w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego przedstawiciel Białego Domu Eric Ueland.

Amerykańską gospodarkę czeka w najbliższym czasie ogromny szok, po którym nastąpi odbicie - powiedział w środę prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis James Bullard w wypowiedzi dla telewizji CNBC.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w marcu 86,1 pkt. wobec 96,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo w komunikacie w II wyliczeniu.

W USA zanotowano mocny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 29,4 proc. w tygodniu zakończonym 20 marca - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lutym wzrosły o 1,2 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,1 proc. mdm, po korekcie z -0,2 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu.

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł w styczniu o 0,3 proc. mdm - podała FHFA.

Niemcy rozważają "ukierunkowany" bodziec fiskalny w celu ożywienia wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii koronawirusa - powiedział w środę minister finansów RFN Olaf Scholz w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

BUDŻET, DŁUG

Rząd jest gotowy do rozluźnienia reguły wydatkowej i nowelizacji budżetu - powiedziała na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że skutki finansowe pakietu pomocowego są wyliczone na trzy miesiące, jednak - jeśli kryzys będzie się przedłużał - rząd jest gotowy rozszerzyć wachlarz pomocy.

W czwartek 26 marca o godz. 11.00 odbędzie się kolejna operacja strukturalna, polegająca na skupie papierów wartościowych w ramach operacji typu outright - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Szczegółowe informacje mają zostać podane w czwartek.

PFR w ramach Tarczy Antykryzysowej dostarczy finansowanie w wysokości ok. 70 mld zł - poinformował na Twitterze szef funduszu Paweł Borys.

W związku z epidemią koronawirusa na 21 kwietnia przesunięty został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyboru I prezesa tego sądu - poinformował w środę PAP zespół prasowy SN.

Ministrowie finansów strefy euro poparli pomysł wykorzystania specjalnej linii kredytowej z funduszu ratunkowego strefy euro (ESM) do walki z wpływem pandemii koronawirusa na gospodarkę UE. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez przywódców UE na wideokonferencji w czwartek.

W roku 2020 nie sporządza się Wieloletniego Planu Finansowego Państwa - wynika z projektu specustawy wdrażającej rządowy pakiet antykryzysowy z dn. 24 marca, od którego dotarła PAP Biznes. Projekt zakłada, że rząd przedstawi RDS założenia budżetu państwa na 2021 r. do 31 VII br., a nie jak do tej pory do 15 VI.

Specustawa antykryzysowa przewiduje utworzenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a Ministerstwo Finansów mogłoby emitować, w celu sfinansowania działań funduszu, obligacje na jego rzecz - wynika z projektu specustawy wdrażającej rządowy pakiet antykryzysowy z dn. 24 marca, od którego dotarła PAP Biznes.

GIEŁDA

WIG, WIG20 i sWIG80 zakończyły środowe notowania nieznacznie pod kreską, pomimo wzrostów w pierwszej połowie dnia. Spadkom oparły się jednak średnie spółki - mWIG40 zyskał 0,5 proc.

Na środowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,63 proc. do 1.441,83 pkt., WIG zniżkował o 0,33 proc. do 40.144,28 pkt., a sWIG80 stracił 0,14 proc. do 9.919,39 pkt. Jako jedyny w górę poszedł mWIG40 - indeks średnich spółek wzrósł 0,49 proc. do 2.842,9 pkt

SPÓŁKI

Serinus szuka możliwości ograniczania wydatków, w razie gdyby trudna sytuacja rynkowa miała się utrzymywać - poinformował PAP Biznes Jeffrey Auld, prezes i dyrektor generalny Serinus Energy.

Lokum Deweloper szacuje, że będzie musiał obniżyć cel sprzedażowy na lata 2020-2021 o około 30 proc. - poinformował PAP Biznes prezes Bartosz Kuźniar.

Zarząd Lokum Deweloper rekomenduje, by całość zysku za 2019 r. w wysokości 39,5 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy - poinformowała spółka w komunikacie. Rekomendację zarząd uzasadnia aktualną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa.

Lokum Deweloper zamierza opóźnić start realizacji dwóch wrocławskich inwestycji: Lokum Porto i Lokum Verde. Na bieżących budowach nie ma na razie żadnych opóźnień - poinformował w środę prezes Bartosz Kuźniar. Spółka prowadzi sprzedaż mieszkań przez internet, obserwuje spadek zapytań.

Polski Holding Nieruchomości zamierza dzielić się zyskami z akcjonariuszami - poinformował w środę prezes Marcin Mazurek. Decyzja ws. dywidendy będzie zależeć m. in. od sytuacji finansowej grupy i planów inwestycyjnych.

Polski Holding Nieruchomości prowadzi negocjacje w sprawie nabycia kolejnych aktywów, nie wyklucza transakcji zakupu gruntu jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku, choć - z uwagi na pandemię koronawirusa - ciężko jest deklarować jej termin - poinformował w środę zarząd grupy.

Polski Holding Nieruchomości ocenia, że - w związku z pandemią koronawirusa - w krótkim terminie mogą pojawić się problemy w zakresie przychodów z najmu od części najemców - poinformował w środę prezes spółki Marcin Mazurek. Grupa rozmawia w sprawie nabycia kolejnych aktywów, nie wyklucza transakcji zakupu gruntu jeszcze w I poł. 2020 r.

Zysk netto Polskiego Holdingu Nieruchomości przypadająy na akcjonariuszy j.d. wzrósł w 2019 roku do 67,6 mln zł z 47,7 mln zł w roku 2018 - podała spółka w raporcie rocznym. Grupa odnotowała w tym czasie 209,1 mln zł przychodów operacyjnych wobec 169 mln zł rok wcześniej.

Tauron podpisał z Banca IMI, Intersa Sanpaolo oraz China Construction Bank umowę kredytu konsorcjalnego o wartości 500 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Odpis wartości części aktywów w spółce zależnej "Siarkopol" obniży skonsolidowany wynik EBITDA Grupy Azoty w 2019 roku o 28,8 mln zł, a wynik netto o 23,4 mln zł - podała grupa w komunikacie. Firma rozwiązała również aktywo związane z działalnością w SSE, co obniży skonsolidowany wynik netto o kolejne 21,5 mln zł.

Agencja S&P Global Ratings obniżyła perspektywę dla ratingu MOL-a do stabilnej z pozytywnej, podtrzymując długoterminowy rating na poziomie 'BBB-' - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Unimotu będzie rekomendował przeznaczenie 16,1 mln zł z zysku netto za 2019 rok na dywidendę - poinformowała spółka w komunikacie. Zgodnie z rekomendacją zarządu dywidenda na akcję wyniesie 1,97 zł.

PKO BP Bankowy OFE sprzedał 196 tys. akcji Elektrobudowy i zmniejszył zaangażowanie do 0,89 proc. kapitału zakładowego spółki - podała Elektrobudowa w komunikacie.

Amica zawiesi produkcję w fabryce we Wronkach w dniach 1-14 kwietnia, ze względu m.in. na ograniczenia związane z epidemią COVID-19 oraz przewidywane perturbacje w ciągłości dostaw komponentów - podała spółka w komunikacie.

Ciech uruchomił program dobrowolnych odejść i zwolnienia grupowe w Rumunii - podała spółka w komunikacie. Decyzja jest efektem fiaska wielomiesięcznych negocjacji dotyczących ceny pary technologicznej z jedynym dostawcą, spółką CET Govora. Ciech nie widzi perspektyw na szybkie przywrócenie produkcji sody w Rumunii, jednocześnie nadal analizuje możliwość pozyskania efektywnego źródła pary.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5779 - poinformował NBP.

W najbliższych dniach nastroje na rynkach powinny się poprawiać, przez co złoty ma szansę umacniać się w kierunku 4,55 za euro - oceniają ekonomiści. Pomimo podwyższonej zmienności na krajowym rynku długu, wywołanej niską płynnością obligacji, rentowności SPW powinny spadać.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0827 USD i 120,67 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie spada, ale inwestorzy mogą nabrać apetytu na ryzyko, oczekując stymulowania amerykańskiej gospodarki w czasie walki z epidemią koronawirusa. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME traci 0,2 proc. do 4.806,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Ropa drożeje na amerykańskiej giełdzie paliw po informacji, że w USA jest porozumienie w sprawie pakietu stymulującego gospodarkę - informują maklerzy. Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 24,77 USD, po zwyżce ceny o 3,17 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,62 mln baryłek, czyli o 0,36 proc. do 455,36 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

W przygotowywanym przez rząd pakiecie pomocowym dla gospodarki jest wiele niewiadomych, wciąż nie ma informacji kiedy dokładnie zostanie on wdrożony, ani co ostatecznie się w nim znajdzie - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Dodał, że dyskusja nad pakietem trwa od dłuższego czasu, a wciąż brak konkretnych działań.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

UOKiK w ramach tarczy antykryzysowej proponuje m.in. tańsze pożyczki i kredyty konsumenckie, zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu - poinformował w środę PAP Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pracodawcy, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - wskazało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.

Minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 10 programów inwestycyjnych, które będą realizowane na drogach krajowych. Łączna wartość tych projektów to 582 mln zł - poinformował w środę w komunikacie resort infrastruktury.

Działania polskich władz i banku centralnego złagodzą wpływ epidemii koronawirusa na sektor bankowy - oceniają analitycy agencji ratingowej Moody's.

Parlament Kanady przyjął w środę pakiet pomocowy wart 82 mld dolarów kanadyjskich w związku z koronawirusem. Negocjowano do ostatniej chwili, a podczas wielogodzinnych debat pod adresem rządu padały zarzuty dyktatorskich zapędów.

Szwedzki rząd zaprezentował w środę trzeci pakiet kryzysowy, skierowany do małych firm. Przedsiębiorcy, licząc od 1 marca zostaną zwolnieni z płacenia składek za pierwszych 30 pracowników przez cztery miesiące.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę późnym popołudniem o kolejnych 74 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączny bilans przekroczył tysiąc zakażonych i wyniósł dokładnie 1 031 osób.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarł w nocy pacjent zakażony koronawirusem. W nocy w tym szpitalu zmarł jeszcze jeden pacjent, ale na razie nie wiadomo, czy był on zakażony nowym patogenem.

Do przegłosowania zmian w regulaminie Sejmu, czyli umożliwienia głosowania zdalnego, prawdopodobnie trzeba doprowadzić poprzez fizyczną obecność posłów na sali posiedzeń - uważa minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego oraz zapowiedział całkowite zamknięcie ruchu pasażerskiego w obie strony przez granicę państwową.

Tarcza Antykryzysowa ma mieć charakter solidarnościowy - powiedziała w środę PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że wciąż trwają intensywne prace nad pakietem antykryzysowym; w czwartek mają się odbyć kolejne rozmowy z przedstawicielami klubów opozycyjnych - dodała.

Opozycja jest kompletnie bezbronna, jest zakładnikiem systemu; to, co PiS wymyśli w ramach tarczy antykryzysowej politycy opozycji muszą "przyklepać" - stwierdził w środę niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, które będzie dotyczyło zmian Regulaminu Sejmu - przekazał PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka po środowym Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów. Dodał, że posłowie będą pracowali w kilku salach.

Po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu po to, aby jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują, że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię koronawirusa - napisał w środę na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że otrzymał login i hasło do posiedzenia Sejmu. Jak dodał, w obecnej kadencji nie jest posłem. CIS tłumaczy to błędem. "Prowadzone są testy rozwiązań teleinformatycznych" - przekazał PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

W związku z epidemią koronawirusa na 21 kwietnia przesunięty został termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyboru I prezesa tego sądu - poinformował w środę PAP zespół prasowy SN.

Wprowadziliśmy zamknięcie granic naszego kraju w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie od 15 marca na 10 dni. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego ta decyzja została przedłużona o 20 dni, także granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte - poinformował w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Obywatele RP zapowiedzieli na czwartek publiczne przedstawienie żądań m.in. wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i przesunięcia wyborów. Jesteśmy świadomi zagrożenia i łamania przepisów, ale w imię racji trzeba położyć głowę pod topór - oświadczył w rozmowie z PAP lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Od czwartku cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego zostaje zamknięty - poinformowała w środę dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN).

Od czwartku sopockie molo będzie zamknięte. O zakazie wstępu informować będą tabliczki w języku polskim i angielskim. Jak w środę poinformowała PAP rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Izabela Heidrich, plaże i lasy na razie pozostają dostępne.

Przed dotarciem epidemii do Polski nastroje Polaków ulegały poprawie - wynika z badania CBOS. 53 proc. ankietowanych pozytywnie oceniało ogólną sytuację w kraju (wzrost o 5 pkt. proc. od lutego), a 53 proc. pozytywnie oceniało sytuację gospodarczą w kraju (wzrost o 7 pkt. proc. od lutego).

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Adam Bodnar interweniuje w sprawie położnej, która została dyscyplinarnie zwolniona za krytykę warunków pracy i przygotowania placówki na epidemię koronawirusa - wynika z informacji zamieszczonej w środę na stronie RPO.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach obowiązuje w całej Polsce - przypomniała w środę Mazowiecka Straż Pożarna. Rzecznik Komendy Głównej PSP odradza poruszanie się po lasach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Liczba wszystkich odnotowanych dotychczas na świecie zakażeń koronawirusem w środę rano przekroczyła 425 tys., a zgonów prawie 20 tys. - wynika z danych WHO. Odnotowano prawie 110 tys. wyzdrowień, a obecnie zakażonych jest ok. 300 tys. osób - najwięcej z nich w Europie.

W tym tygodniu we Włoszech możliwy jest szczyt zakażeń koronawirusem - taką hipotezę przedstawił w środę Ranieri Guerra ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego zdaniem w niektórych częściach kraju zbliża się moment spadku zachorowań.

Do 7503 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowano w środę. Od wtorku stwierdzono 683 zgony. Łączna liczba osób zakażonych wynosi 57 tysięcy.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 149 osób - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

Drugi test na obecność koronawirusa u kanclerz Niemiec Angeli Merkel dał wynik negatywny - oświadczył w środę rzecznik rządu. Merkel przebywa w kwarantannie od niedzieli po tym, jak miała kontakt lekarzem, u którego wykryto później zakażenie SARS-CoV-2.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego oraz zapowiedział całkowite zamknięcie ruchu pasażerskiego w obie strony przez granicę państwową.

W ciągu minionej doby w Holandii zdiagnozowano 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 80 zgonów zainfekowanych osób - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób zainfekowanych koronawirusem. To rekordowa liczba zgonów w ciągu 24 godzin - poinformowały w środę przed południem hiszpańskie władze sanitarne.

668 nowych zakażeń koronawirusem i 56 ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano w Belgii w ciągu ostatniej doby - poinformowały w środę władze tego kraju. To jak dotąd najwyższy w Belgii skok zachorowań i zgonów w ciągu 24 godzin.

Liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii wzrosła od wtorkowego do środowego południa o 13, do łącznie 43 - poinformowała minister zdrowia Marta Temido na konferencji prasowej. W ciągu doby nastąpił też wzrost zakażeń o prawie 27 proc., do 2 995 przypadków.

W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 103 - poinformowało w środę Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Od wtorku zmarło 13 osób.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała w środę wicepremier Tatiana Golikowa. Tym samym liczba infekcji wzrosła w tym kraju do 658.

W Turcji stwierdzono we wtorek 343 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca. W sumie w Turcji są 1872 osoby zainfekowane, 44 osoby zmarły.

W Chinach znów nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała we wtorek w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach trzy osoby zmarły.

W Stanach Zjednoczonych zmarło już 714 osób zakażonych koronawirusem. Wtorek był drugim dniem z rzędu z ponad 100 zgonami. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym zmarło już 271 osób z SARS-CoV-2.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Korei Południowej nieznacznie wzrosła. Jak poinformowały służby sanitarne tego kraju, we wtorek zarejestrowano 100 nowych infekcji, o 24 więcej niż dzień wcześniej.

Kolejne 143 przypadki śmiertelne zakażenia koronawirusem stwierdzono w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Do 2077 wzrosła tym samym w Iranie liczba zgonów na Covid-19.

W Libii zanotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek libijskie Narodowe Centrum Kontroli Chorób.

Służby medyczne Tajlandii poinformowały w środę o wykryciu koronawirusa u 107 nowych pacjentów. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji w tym kraju to 934.

Do 709 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Republice Południowej Afryki - poinformował w środę minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. W ciągu doby odnotowano 155 nowych przypadków.

Rząd Irlandii we wtorek wieczorem wprowadził radykalnie ograniczenia w możliwości wychodzenia z domów i przemieszczania się, aby w ten sposób spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednocześnie ogłosił pakiet pomocowy dla gospodarki.

Rząd Węgier przeznaczy ponad 15 mld forintów (42,5 mln euro) na zakup wyposażenia medycznego w ramach walki z koronawirusem - oświadczył w środę rzecznik Centrum Informacyjnego Rządu Oers Farkas w Radiu Kossuth.

Francuski rząd przyjął w środę 25 antykryzysowych dekretów w związku z epidemią koronawirusa. Tymczasowo zmodyfikowany został m.in. kodeks pracy, który zezwala pracodawcy na wprowadzenie nawet 60-godzinnego tygodnia pracy.

Prezydent Rosji Władimir Putin obwieścił w środę, że głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, planowane na 22 kwietnia, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także w kraju tydzień wolny od pracy od najbliższego weekendu do 5 kwietnia.

Premier Malezji Muhyiddin Yassin zdecydował w środę o przedłużeniu do 14 kwietnia częściowej blokady kraju z powodu koronawirusa. Malezja notuje obecnie największą liczbę - blisko 1800 - zakażeń Covid-19 w Azji Południowo-Wschodniej.

Decyzją króla Salmana ruch między prowincjami Arabii Saudyjskiej został zakazany, a Rijad, Mekka i Medyna zostały odcięte od reszty kraju - informuje w środę Saudyjska Agencja Prasowa (SPA). W związku z koronawiruem o cztery godziny wydłużono też obowiązywanie godziny policyjnej.

Brytyjski następca tronu, książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - potwierdziło w środę biuro w jego oficjalnej rezydencji Clarence House. Zapewniono, że choroba ma łagodny przebieg, a poza tym książę czuje się dobrze.

Spiker izraelskiego parlamentu - Knesetu - Juli Edelstein zrezygnował w środę ze stanowiska, aby nie zastosować się do postanowienia Sądu Najwyższego, nakazującego mu wyznaczenie głosowania w sprawie jego następcy.

Począwszy od tego tygodnia amerykański zespół heavymetalowy i thrashmetalowy co poniedziałek będzie udostępniać za darmo całe swoje koncerty online. Metallica chce w ten sposób zachęcić swoich fanów, aby zostali w domu ze względu na pandemię COVID-19.

(PAP Biznes)

ana/ osz/ asa/