Miedź na LME w Londynie tanieje

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

22.05. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje z powodu obaw związanych z trudnym do określenia stopniem ożywienia w chińskiej gospodarce w tym roku. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME traci 1,4 proc. wobec 5.390,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 1,52 proc. do 2,3950 USD za funt.

Na rynkach widać oznaki niepokoju po tym, jak władze Chiny po raz pierwszy od 1990 r. nie określiły celu PKB w 2020 r.

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja chińskiego parlamentu. Premier Chin Li Keqiang nie ogłosił celu wzrostu PKB, chociaż zapowiedział wsparcie dla gospodarki.

Jak wskazują analitycy zwyciężyły względy pragmatyczne - ustalenie celu PKB w tak niepewnym otoczeniu gospodarczym byłoby ryzykowne.

Rząd Chin po odstąpieniu od wieloletniej tradycji ogłaszania corocznie celu polityki gospodarczej zamierza jednak zintensyfikować politykę fiskalną i monetarną.

Na razie trudno jest ocenić, jaki to może mieć wpływ na rynki metali bazowych, bo nie ma szczegółów planowanych działań chińskich władz.

W pierwszym kwartale chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc. z powodu pandemii koronawirusa, która wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, sparaliżowała produkcję przemysłową i konsumpcję w całym kraju.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła 52 USD do 5.390,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ osz/