Zysk netto Śnieżki w I kw. 2020 roku wyniósł 14,2 mln zł, wzrósł 1,3 proc. rdr

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

22.05. Warszawa (PAP) - Skonsolidowany zysk netto Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale 2020 roku wyniósł 14,2 mln zł, czyli wzrósł o 1,3 proc. rok do roku - poinformowała spółka w rapocie. Analitycy przewidywali w tym okresie 13,1-14,5 mln zł zysku netto .

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zysk na działalności operacyjnej grupy wzrósł o 16,2 proc. do 20,1 mln zł. Analitycy oczekiwali 18,5-19,6 mln zł EBIT.

W pierwszym kwartale 2020 roku EBITDA Śnieżki zwiększyła się o 24,3 proc. do 28,1 mln zł. Analitycy spodziewali się 28,7 mln zł EBITDA.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2020 roku grupa osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 167,8 mln zł, czyli o 30,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Analitycy przewidywali 164,5-166,1 mln zł przychodów.

Tradycyjnie najwyższe przychody grupa osiągnęła w Polsce. Sprzedaż na polskim rynku wzrosła o 1,6 proc. do 106 mln zł. Jednocześnie udział Polski w strukturze sprzedaży zmniejszył się do 63,2 proc. na rzecz Węgier, które z udziałem na poziomie 19,7 proc. stanowiły drugi największy rynek grupy. Na rynku węgierskim przychody ze sprzedaży wypracowane przez grupę wyniosły 33 mln zł.

W porównaniu z poprzednim rokiem Śnieżka osiągnęła także lepsze wyniki sprzedażowe na swoich rynkach numer trzy i cztery. Na Ukrainie przychody wzrosły o 17,7 proc., do 16,1 mln zł, a na Białorusi o 15,6 proc., do 6,8 mln zł.

"Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzone w marcu nie odbiły się na naszych wynikach za pierwszy kwartał. Co więcej, od jakiegoś czasu w marketach budowlanych widać większy ruch, co przekłada się także na sprzedaż farb i lakierów. Sądzimy, że to efekt czasowych ograniczeń w przemieszczaniu się, ale też pracy zdalnej. Więcej czasu spędzanego w domu, bądź w ogrodzie spowodowało, że wielu Polaków zdecydowało się na remont, malowanie lub odnowienie ogrodzenia czy mebli ogrodowych" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Piotr Mikrut.

Śnieżka podała, że z perspektywy działalności operacyjnej istotne było czasowe ograniczenie produkcji w zakładzie na Ukrainie od 24 marca do 11 maja 2020 roku, wdrożone w następstwie wprowadzenia w tym kraju ograniczeń w handlu. Obecnie produkcja w tamtejszym zakładzie przebiega bez zakłóceń - podobnie jak w pozostałych zakładach grupy.

Mimo obostrzeń i utrudnień związanych z pandemią, Śnieżka kontynuuje cykl inwestycyjny rozpoczęty w 2018 roku. W pierwszych trzech miesiącach roku wydała na ten cel kwotę 41,3 mln zł, tj. o 284 proc. wyższą niż w analogicznym okresie ub.r. Największą jej część stanowiły wydatki związane z budową hali magazynowej nowego centrum logistycznego w Zawadzie oraz modernizacją linii produkcyjnych w podkarpackich zakładach w Lubzinie (wydział farb kolorowych) i Pustkowie (wydział farb białych). (PAP Biznes)

epo/ gor/