DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty futures w USA; ceny ropy idą w górę

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

29.06. Londyn, Paryż, Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak notowania w Europie Zachodniej. Rynki analizują informacje dotyczące nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w USA i najnowsze plany rządu Wielkiej Brytanii dotyczące pobudzenia gospodarki. Ceny ropy rosną, a dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,54 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,85 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,1 proc.

Boeing rośnie o 7,5 proc. przed sesją po tym, jak Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) podała, że od poniedziałku rozpoczynają się loty testowe samolotów modelu 737 MAX, które były uziemione od marca zeszłego roku po dwóch katastrofach, w których zginęło łącznie 346 osób.

Notowania Gilead Sciences rosną o 4 proc. w handlu przedsesyjnym. Spółka podała, że cena za terapię na Covid-19 lekiem remdesivir wyniesie 390 USD za dawkę dla rządów państw rozwiniętych i 520 USD za dawkę dla pacjentów z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Akcje Facebooka i Twittera spadają po 3 proc. przed sesją po tym, jak kolejne spółki, w tym Starbucks, Coca-Cola i Diageo podały, że wstrzymają finansowanie reklam w mediach społecznościowych wobec oskarżeń o rozprzestrzenianie mowy nienawiści na portalach społecznościowych.

"Plany ponownego otwarcia gospodarki załamały się, ponieważ rosnąca codzienne liczba nowych przypadków Covid-19 w USA przekroczyła szczytowe poziomy z kwietnia, a wszyscy mieli nadzieję, że to się nie wydarzy" - powiedział Julian Emanuel, główny strateg ds. akcji i instrumentów pochodnych w BTIG.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 730 punktów, czyli 2,84 proc. i wyniósł 25.015,55 pkt. S&P 500 zniżkował 2,42 proc. i wyniósł 3.009,05 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,59 proc., do 9.757,22 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 35 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,38 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,58 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,37 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,61 proc.

Indeks Stoxx Europe 600 zniżkuje o 1,53 proc.

Pogrążony w skandalu księgowym niemiecki Wirecard zyskuje ponad 173 proc. Z informacji medialnych wynika, że przejęciem spółki zainteresowana jest konkurencja z Francji (Worldline).

Dolar osłabia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 97,2 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,55 proc. do 1,1281.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,05 proc. do 107,28.

Kurs funta zniżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,2318.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 0,65 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,38 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 49 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 50 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do -0,47 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 38,75 USD za baryłkę, po wzroście o 0,65 proc., a sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,29 proc. do 41,14 USD/b.

RELACJE USA-CHINY

Chiny nałożą restrykcje wizowe na Amerykanów, którzy "wykazali złą postawę" w sprawie Hongkongu - podało w poniedziałek chińskie MSZ. To odwet za ogłoszone przez USA restrykcje wizowe wobec chińskich urzędników uwikłanych w ograniczanie autonomii Hongkongu.

"Podejmowane przez USA próby powstrzymania Chin przed wprowadzeniem prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu przy pomocy tak zwanych sankcji nigdy nie odniosą skutku" - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu w Pekinie.

To reakcja na ogłoszone w piątek przez sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo restrykcje wizowe wobec chińskich urzędników odpowiedzialnych za "podważanie wysokiego stopnia autonomii Hongkongu".

Analitycy zastanawiają się jak dalece rosnące napięcie przełoży się na działalność spółek.

"Istnieje wiele gałęzi przemysłu, w których amerykańskie firmy postawiły na świetlaną przyszłość Chin, ponieważ rynek jest tak obiecujący i tak duży. Teraz dopiero zdają sobie sprawę z ryzyka" - powiedział Myron Brilliant, szef ds. międzynarodowych w Izbie Handlowej USA.

"Chiny będą głównym chłopcem do bicia w trwającej kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA. Tyle, że ten chłopiec potrafi mocno oddać" - wskazywał Byron Callan z Capital Alpha Partners.

DZIAŁANIA PAŃSTW I INSTYTUCJI NA ŚWIECIE WOBEC KORONAWIRUSA

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w niedzielę, że nie będzie powrotu do polityki oszczędnościowej sprzed 10 lat, a odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa będą zwiększone wydatki mające wyrównywać szanse.

We wtorek Johnson obiecał w nim wydanie miliardów funtów na ochronienie gospodarki przed skutkami koronawirusa. Mają one zostać wydane m.in. na budowę szpitali, szkół, dróg, linii kolejowych i domów.

PONAD 502 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 502 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 10,1 milionów.

W ciągu ostatniej doby w USA zmarło na Covid-19 500 osób - podał w niedzielę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano 45.255 tysiące nowych przypadków. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło w USA 125.539 osób. W sumie zdiagnozowano 2.510.323 przypadków Covid-19.

Liczba przypadków rośnie o 5 proc. lub więcej w oparciu o średnią z siedmiu dni w 34 stanach w USA, w tym w Arizonie, Teksasie, Kalifornii, na Florydzie i w Nevadzie.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii stwierdzono 30 476 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 552 kolejne zgony - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zachorowań na Covid-19 wzrosła do 1 344 143, a zgonów - do 57 622.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4050 nowych zakażeń koronawirusem oraz 267 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało w niedzielę wieczorem czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii zmarło tam 26 648 osób. Wszystkich zakażonych jest już w Meksyku 216 852.

O 36 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 550 osób - poinformowało w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Liczące 350 tys. mieszkańców Leicester w środkowej Anglii może - jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii - zostać objęte blokadą z powodu dużej liczby nowych przypadków koronawirusa - potwierdził w niedzielę brytyjski rząd.

22 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono też 174 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - to najnowsze oficjalne dane ogłoszone w niedzielę. Łączny bilans zmarłych na Covid-19 wzrósł we Włoszech do 34 738.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i cztery kolejne zgony - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 193 761, a zgonów - 8961.

Władze australijskiego stanu Wiktoria poinformowały w poniedziałek, że rozważają ponowne wprowadzenie obowiązku dystansowania społecznego po odnotowaniu największego dziennego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem od ponad dwóch miesięcy. (PAP Biznes)

kkr/ gor/