ISHARES STOXX EUROPE 600 TRAVEL and LEISURE UCITS (SXTPEX GR ET)

04.11.2021 11:30

Podróżowanie i rozrywka są istotnym aspektem życia każdego człowieka. Bardzo dużo w tym zakresie pozmieniało się od czasu pandemii koronawirusa. W pierwszej połowie 2020 rok ruch turystyczny praktycznie stanął w miejscu, podobnie jak sektor lotniczy. Turystyka musiała znacząco przekształcić sposób swojego funkcjonowania i dostosować się do popandemicznych warunków. Miesiące zamknięcia w domach spowodowały, że ludzie zaczęli podróżować na niespotykaną skalę po ponownym otwarciu światowych gospodarek. Na znaczeniu zyskuje także rozrywka. Dzisiaj w ramach cyklicznego opracowania ETF inwestujący w spółki z sektora turystyki i rozrywki

 

ISHARES STOXX EUROPE 600 TRAVEL & LEISURE UCITS (SXTPEX GR ET)

ISHARES STOXX EUROPE 600 TRAVEL & LEISURE UCITS jest funduszem zarządzanym pasywnie. Jego zadaniem jest odzwierciedlanie wyników indeksu STOXX® Europe 600 Travel & Leisure, który mierzy wyniki europejskiego sektora wypoczynku i podróży. Benchmark obejmuje 600 największych spółek z sektora w 18 europejskich krajach. Fundusz inwestuje głównie w akcje, aby osiągnąć cel inwestycyjny, jednak może czasami wykorzystać instrumenty pochodne, w celu odzwierciedlenia benchmarku.

 

Źródło: Bloomberg

 

Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie w ISHARES STOXX EUROPE 600 TRAVEL & LEISURE UCITS wiąże się z ryzykiem na poziomie 7 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Ryzyko oszacowano na podstawie historycznych danych. Wśród rodzajów ryzyk uwzględniono m.in. lokalne czynniki ekonomiczne, polityczne, wydarzenia rynkowe, aspekty prawne i regulacyjne.  

 

 

 

Lista 10 spółek z największą alokacją:

 

 

Flutter Entertainment – irlandzki holding bukmacherski utworzony z połączenia Paddy Power i Betfair. Spółka jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wchodzi w skład indeksu FTSE 100.  

 

Evolution AB – szwedzka firma, która rozwija, produkuje, sprzedaje i licencjonuje w pełni zintegrowane kasyna na żywo w ramach business-to-business (B2B).

 

Entain PLC – międzynarodowa spółka oferująca zakłady sportowe i hazardowe. Podmiot jest notowany w Londynie i wchodzi w skład indeksu FTSE 100.

 

InterContinental Hotels Group – brytyjskie przedsiębiorstwo hotelowe. Pierwszy hotel otwarto w 1946 roku.

 

Ryanair Holdings PLC – irlandzkie tanie linie lotnicze z siedzibą w Dublinie.

 

Whitbread PLC – międzynarodowa brytyjska firma hotelarsko-restauracyjna.  

 

Sodexo SA – francuska korporacja międzynarodowa założona w 1966 roku. Specjalizuje się w usługach żywieniowych i obsłudze nieruchomości.

 

Accor SA – francuskie przedsiębiorstwo działające na rynku turystycznym.  

 

La Francaise des Jeux SAEM – operator krajowych loterii we Francji.

 

International Consolidated Air – międzynarodowa korporacja linii lotniczych.  

 

 

 

Opracował: Krzysztof Pakulski


Materiał został sporządzony w Biurze Maklerskim mBanku S.A. w celu promocji i reklamy, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych (Dz. U. 2018 poz. 1112). Dokument nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Dokument nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Opracowanie sporządzone zostało w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami z wiarygodnych rynkowych źródeł. Wszelkie oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają opinie w dniu wydania materiału i mogą być zmienione przez autorów bez uprzedniego powiadomienia. Informacje zawarte w niniejszej publikacji oparte są na danych uzyskanych ze źródeł, które Biuro Maklerskie mBanku działając w dobrej wierze, uważa za wiarygodne. Biuro Maklerskie mBanku nie gwarantuje jednak dokładności, kompletności ani trafności tych informacji. Biuro Maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania niniejszej publikacji, ani do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja lub szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Dalsza dystrybucja części lub całości materiału w jakiejkolwiek formie możliwa jest wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą autorów.