Zmiana Toip 2022 - pytania i odpowiedzi

01.06.2022 22:25

 

1. Kiedy pobierzecie pierwszą opłatę za depozyty zagraniczne?

Pierwszą opłatę pobierzemy w styczniu 2023.

 

2. Czy opłata liczona jest dla każdego rachunku z osobna?

Opłatę naliczamy dla każdego rachunku osobno.

 

3. Jaki jest algorytm wyliczania tej opłaty?

Każdego dnia sprawdzamy czy wycena zagranicznych papierów przekracza 10 000 PLN. Jeśli w danym dniu nie przekracza, to nie naliczamy opłaty za taki dzień. Jeśli przekracza to naliczamy ją od wartości tych aktywów przemnożonych przez stawkę 0,15% w skali roku. Na koniec półrocza sumowane są wartości naliczone we wszystkie dni, gdy wycena przekraczała 10 000 PLN. W praktyce ta prowizja to 15 zł rocznie od każdych 10 tys. zł aktywów.

 

4. W nowym zapisie dotyczącym depozytów zagranicznych nie ma informacji o maksymalnej stawce takiej opłaty - dlaczego?

Zapis dotyczący sposobu naliczenia opłaty pozostał niezmieniony. Nie zakładamy, że opłata ta będzie wyższa od 0,15% i w razie wystąpienia takiej sytuacji z pewnością poinformujemy klientów z dużym wyprzedzeniem, podobnie jak w obecnej sytuacji.

 

5. Co jeśli opłata będzie wyższa niż 0,15%? Kiedy otrzymam informację o planowanej zmianie?

Nie zakładamy, że opłata ta będzie wyższa od 0,15%. Jeśli w przyszłości jej kwota lub jakakolwiek innej opłaty ulegnie zmianie to poinformujemy Cię o tym wcześniej.

O planowanej zmianie otrzymasz z dużym wyprzedzeniem, podobnie jak w obecnej sytuacji.

 

6. Dlaczego wprowadziliście opłatę depozytową od wartości aktywów 10 000 zł?

Postanowiliśmy zmienić limit depozytu, od którego naliczmy opłatę ze względu na koszty związane z utrzymaniem instrumentów zagranicznych. Opłaty są znacznie większe od analogicznych prowizji w polskim KDPW.

 

7. Jakie są koszty Biura maklerskiego mBanku na rzecz depozytariusza?

Niestety, ale nie możemy przekazać Ci takiej informacji.

 

8. Czy za rachunki IKE/IKZE będzie naliczana opłata za prowadzenie rachunku?

Taką opłatę naliczymy na rachunkach, które klienci otworzą od 1 lipca 2022.

Rachunki otwarte wcześniej nie obejmie nowa opłata za prowadzenie rachunku. Jeśli wprowadzimy taką opłatę to będziemy informować z wyprzedzeniem.

 

9. Nie zgadzam się ze zmianą opłaty za depozyty zagraniczne jaką wprowadziliście. Czy jeśli złożę wniosek o przeniesienie instrumentów zagranicznych do innego biura to naliczycie mi prowizję za ten transfer?

Jeśli zgłosisz się do nas w sprawie transferu zagranicznych instrumentów z Twojego rachunku maklerskiego do innego polskiego biura maklerskiego to nie naliczymy za to opłaty. Opcja bezpłatnego transferu będzie dostępna do końca 2022 roku. Powołaj się na zmianę TOiP przy składaniu dyspozycji transferu, aby nie ponieść opłat.