Twój komputer - co robić żeby był bezpieczny?

Jak chronić się przed ingerencją w swój komputer (wirusy, itp.)?

Bezpieczny komputer powinien mieć zawsze:
- legalny system operacyjny (Windows, Linux etc.);
- uruchomione oprogramowanie typu firewall;

FireWall - czyli innymi słowy zapora sieciowa (ang. firewall – zapora ogniowa, ściana ognia) – jest jednym ze sposobów zabezpieczania komputerów, sieci i serwerów przed intruzami. Firewall może być zarówno sprzętem komputerowym ze specjalnym oprogramowaniem, bądź samym oprogramowaniem blokującym dostęp do naszych zasobów niepowołanym osobom lub programom. Firewall stał się nieodzownym oprogramowaniem każdego domowego komputera podłączonego do sieci. Zapora na domowym komputerze sprawdza cały ruch sieciowy wchodzący i wychodzący, ogranicza i zabrania dostępu w obydwie strony nieznanym programom lub użytkownikom.

- oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające przed internetowymi robakami, a także uruchomione oprogramowanie zabezpieczające przed spy-ware i ad-ware

To oprogramowanie, którego zadaniem jest wykrywanie, zabezpieczanie, zwalczanie, usuwanie i naprawianie szkód spowodowanych wirusami. Jeśli uruchamiana aplikacja zawiera szkodliwe oprogramowanie, program wykonuje odpowiedni ruch, który wyklucza wirusa i pozwala na bezpieczny dostęp do uruchamianego programu. Ważne jest, aby każdego antywirusa odpowiednio często aktualizować w zakresie definicji wirusów zawartych w programie. Pozwala mu to „być na bieżąco” w świecie wirusów. Dzięki uaktualnianym definicjom, program zbiera informacje o najnowszych wirusach i dostaje instrukcje, które pozwalają mu je zwalczać i naprawiać. Cenione na rynku firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe w swoich produktach stosują codzienną aktualizację definicji wirusów.

- oprogramowanie antyspamowe

To rodzaj oprogramowania służącego do blokowania niechcianej korespondencji przesyłanej drogą elektroniczną. Programy filtrują wiadomości i wykorzystują tak zwane czarne listy adresów i domen używanych przez spamerów. Większość tego typu oprogramowania posiada możliwość ustawiania własnych reguł, które możemy modyfikować i określać (np. słowa-klucze, występujące w materiałach reklamowych), blokując tym samym naszą skrzynkę pocztową na wiadomości zawierające te słowa w tytule przesyłki. Jednak programy te nie są bezbłędne i potrafią czasem zablokować korespondencję, która powinna być dostarczona, o czym także warto pamiętać.

Aktualizować oprogramowanie? ZDECYDOWANIE TAK!

1.Zalecamy regularne aktualizowanie swojego oprogramowania o poprawki, tzw. „łaty” (dot. zarówno systemu operacyjnego i przeglądarek), publikowane najczęściej na stronach producentów danego oprogramowania.
2. Użytkownikom systemu Windows zalecamy regularne odwiedzanie stron poświęconych bezpieczeństwu używanego systemu: http://www.microsoft.com/windows i stosowanie się do publikowanych tam zaleceń.
3. Warto korzystać z list dyskusyjnych poświęconych bezpieczeństwu używanego systemu i przeglądarki oraz stałe uzupełniać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w internecie.
 
Programy w sieci a złote zasady korzystania z nich:

1. nie instaluj nieznanych programów otrzymanych pocztą elektroniczną lub pobranych z witryn www!
2. korzystanie z oprogramowania P2P (np. systemy bezpośredniej wymiany plików) jest potencjalnie niebezpieczne
3. jeśli korzystasz z programów eMule, KaZaA Lite, Bearshare, eDonkey2000, KaZaA Media Desktop, Direct Connect (DC++), LimeWire Basic, Morpheus, Overnet, FileNavigator itp. nie zapisuj numeru klienta, ani haseł dostępu w plikach tekstowych; w ten sposób udostępniasz swoje zasoby innym użytkownikom i nie możesz wykluczyć ich przechwycenia

Najczęściej spotykane zagrożenia w Internecie

Spam

Spam to niechciana korespondencja rozsyłana drogą elektroniczną przez e-mail. Zazwyczaj jest wysyłany masowo, do wielu odbiorców. Istotą spamu jest rozesłanie dużej liczby informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Treść wiadomości nie ma znaczenia. Spam można porównać do ulotek zostawianych pod drzwiami naszych mieszkań, czy dołączanych do naszej korespondencji. W większości przypadków spam służy do celów komercyjnych, w korespondencji elektronicznej namawia nas na kupno np. sprzętu RTV lub wabi wygraną wycieczką. Czasem jednak spam jest narzędziem ataku na nas poprzez próby wydobycia poufnych informacji. Przestępcy podszywają się pod bank lub inną instytucję i próbują skłonić nas do zainstalowania programów zawierających wirusy i programy szpiegujące.

Wirusy/Trojany

Wirus komputerowy to w uproszczeniu kod, który nie może działać sam - potrzebuje nosiciela w postaci programu komputerowego. Po uruchomieniu tego programu (np. ściągniętego za darmo ze strony www) zazwyczaj pierwszy uruchamia się złośliwy kod wirusa, a następnie właściwy program.

Po skutecznej infekcji dalsze działanie zależy od określonego typu wirusa i może obejmować:
- wyłudzenie danych umożliwiających realizację płatności w bankowości internetowej;
- kradzież tożsamości;
- infekcję plików podczas ich uruchamiania lub tworzenia;
- kasowanie lub uszkadzanie danych w systemach i plikach;
- kradzież danych uwierzytelniających do portali społecznościach i kont pocztowych.

Informacje o zagrożeniach dotyczących Bankowości internetowej są umieszczane na stronach:
- mBanku - sprawdź
- na stronach Związku Banków Polskich - sprawdź