Skrót wiadomości - czwartek, 13 lutego

Analizy i Rynek / Informacje z rynku / Komunikaty

14.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

PKB Polski na 2020 r. i 2021 r. na poziomie 3,3 proc. dla każdego z okresów - wynika z zimowych prognoz Komisji Europejskiej. KE lekko - o 0,1 pkt. proc. - podwyższyła szacunek inflacji wg HICP na 2020 r. do 2,7 proc. rdr.

Komisja Europejska podtrzymała w zimowej rundzie prognozy wzrostu gospodarczego w UE w latach 2020-21 na poziomie 1,4 proc., a dla eurolandu 1,2 proc. Głównym czynnikiem ryzyka wg KE jest epidemia koronawirusa w Chinach.

Nadwyżka w obrotach bieżących w grudniu 2019 r. wyniosła 990 mln euro wobec konsensusu 551,3 mln euro deficytu - podał NBP. Eksport wzrósł o 10,6 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 8,8 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 0,8 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 4,9 proc.

W IV kwartale 2019 r. liczba rejestracji podmiotów gospodarczych spadła o 7,7 proc. rdr do 78.308 - podał w Główny Urząd Statystyczny.

W I kwartale 2020 r. nastąpiło w Polsce zahamowanie spadkowego trendu w głównych obszarach budownictwa - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy raportu wskazują, że na obecną koniunkturę w budownictwie korzystny wpływ ma wyjątkowo łagodna zima.

W I kwartale nastąpiło dalsze pogorszenie koniunktury w polskiej gospodarce - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy raportu wskazują, że w kolejnym kwartale możliwa jest poprawa.

BUDŻET, DŁUG

BGK nie wyklucza emisji obligacji na rynkach zagranicznych i w nowych formatach, obserwując przy tym podejście inwestorów do "zielonych obligacji" - wynika z odpowiedzi wiceprezesa BGK Pawła Nierady na pytania PAP Biznes.

BGK nie wyklucza w 2020 r. przeprowadzenia emisji obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, jednak obecnie płynność KFD jest dobra i nie wymaga pozyskiwania finansowania poprzez emisję długu - poinformował w odpowiedzi na pytania PAP Biznes wiceprezes BGK Paweł Nierada.

GIEŁDA

Trzy największe indeksy zamknęły czwartkowe notowania pod kreską, natomiast w górę poszedł benchmark małych spółek. Kurs JSW poszedł w dół o 4,4 proc. po publikacji strategii na lata 2020-2030.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 3,4 pkt. proc. do 50 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zmniejszył się o 1,8 pkt. proc. i wyniósł 30,9 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce - poinformowała Energa w komunikacie. Zawieszenie finansowania jest związane z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania.

Zawieszenie przez Energę i Eneę finansowania projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem Ostrołęka C jest słuszną decyzją biznesową - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnia, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale Orlen będzie analizował różne warianty tego projektu.

Grupa JSW zakłada średnią marżę EBITDA w latach 2020-2030 na poziomie co najmniej 25 proc. i planuje stopniowy wzrost wydobycia węgla do ok. 18 mln ton w 2030 roku - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym aktualizacji strategii. Nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 24,5 mld zł.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w czwartym kwartale 2019 roku wzrósł do 180,3 mln zł z 152,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku był o 5,8 proc. wyższy od konsensusu na poziomie 170,5 mln zł.

Bank Handlowy liczy na istotną poprawę zysku netto w 2020 roku w stosunku do 2019 roku. W tym roku spółka deklaruje wypłatę w formie dywidendy 75 proc. zysku z 2019 roku - poinformował prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora na konferencji prasowej.

Commerzbank może zrezygnować ze sprzedaży mBanku, jeśli nie dostanie odpowiedniej ceny - poinformował w czwartek prezes Commerzbanku Martin Zielke.

Orange Polska analizuje dalsze inwestycje w sieć światłowodową bez istotnego zwiększania nakładów inwestycyjnych - bada koncepcję tzw. "spółki światłowodowej", którą zapowiadała grupa Orange podczas grudniowej prezentacji strategii - poinformował wiceprezes ds. rynku konsumenckiego Mariusz Gaca.

Orange Polska w połowie roku może zaprezentować strategię na lata 2021-2023 - poinformował prezes Jean-Francois Fallacher.

Orange Polska jest za utrzymaniem w aukcji częstotliwości 5G limitu jednego bloku na operatora - poinformował prezes Jean-Francois Fallacher.

Epidemia koronawirusa w Chinach wpływa na opóźnienia dostaw telefonów do Orange Polska, ale w krótkim terminie firma nie spodziewa się z tego tytułu problemów - poinformował Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego.

Inter Cars spodziewa się około 7-9 proc. zwyżki skonsolidowanych przychodów w 2020 roku i wyraźnych efektów optymalizacji kosztowo-marżowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Krzysztof Oleksowicz, największy akcjonariusz i doradca strategiczny zarządu dystrybutora części do aut. Nie ma obaw, że spowolnienie gospodarcze negatywnie wpłynie na aftermarket.

Inter Cars, który w styczniu uruchomił 22 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej w Zakroczymiu, może wykorzystać ją do zwiększenia stanów magazynowych w przypadku możliwych opóźnień w dostawach z Chin. Produkty wytwarzane w tym dotkniętym koronawirusem kraju to jednak tylko 10 proc. przychodów grupy - poinformował PAP Biznes Krzysztof Oleksowicz, największy akcjonariusz i doradca strategiczny zarządu spółki.

Główny akcjonariusz Inter Cars Krzysztof Oleksowicz nie ma planów sprzedaży posiadanego pakietu akcji spółki. Nie oczekuje także zmiany polityki dywidendowej dystrybutora części do aut.

Inter Cars spodziewa się wiosną ożywienia na polskim rynku opon do aut osobowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Krzysztof Oleksowicz, największy akcjonariusz i doradca strategiczny zarządu dystrybutora części do aut.

Przekazanie bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno opóźni się ze względu na uszkodzenie jednego z elementów kotła - wynika z komunikatu spółki Rafako. Z nieoficjalnych informacji PAP Biznes wynika, że blok miałby zostać oddany pod koniec marca.

Akcjonariusze Work Service, posiadający prawie 56 proc. akcji, zmienili treść wstępnego porozumienia z inwestorem w sprawie ewentualnej sprzedaży akcji, obniżając cenę do kwoty 0,21 zł - podała spółka w komunikacie.

Work Service zawarł ze spółką Gi International, której całościowym właścicielem jest Gi Group, umowę inwestycyjną określającą warunki i zasady udzielenia spółce finansowania dla celów przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia i sfinansowania bieżącej działalności grupy - podała spółka w komunikacie.

Banki zredukują zobowiązania Work Service średnio o 44,1 proc. istniejącego zadłużenia, czyli łącznie o 48,7 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym zakończenia negocjacji ws. zmian warunków finansowania. Zakres redukcji i warunki spłaty mogą być różne dla poszczególnych banków.

Mabion bierze pod uwagę dwa scenariusze rejestracji leku MabionCD20. Oprócz aktualnego, zakładającego rejestrację najpierw w małej skali wytwarzania, a następnie w dużej, spółka dopuszcza możliwość ewentualnego wycofania bieżącego wniosku i złożenie nowego, obejmującego docelową skalę wytwarzania. W obu wariantach spółka zakłada wprowadzenie leku na rynek w I kw. 2022 r.

Monnari zaktualizowało wartość nieruchomości położonej w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 293/305 na dzień 31 grudnia 2019 r. - podała spółka w komunikacie. Monnari szacuje, że w konsekwencji wynik finansowy netto grupy ulegnie zwiększeniu o ok. 0,5 mln zł.

Stalexport Autostrady szacuje, że odnotował w 2019 roku 75,5 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 181 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała grupa w komunikacie.

Sąd Rejonowy w Poznaniu otworzył postępowanie sanacyjne wobec PBG - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Summa Linguae zdecydował o odwołaniu prognozy skonsolidowanych wyników finansowych za 2019 r. - podała spółka w komunikacie. Summa Linguae szacuje, że skonsolidowane przychody netto w 2019 r. wyniosły ok. 46,2 mln zł.

Allegro planuje zwiększyć wydatki na inwestycje do 1 mld zł w 2020 roku z ponad 700 mln zł w 2019 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Francois Nuyts. Dodał, że decyzja o ewentualnym IPO zależy od właścicieli, a zarząd skupia się na rozwoju biznesu.

Mabion otrzymał od Europejskiej Agencji Leków (EMA), listę kwestii do zaprezentowania na posiedzeniu Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), które odbędzie się w dniach 24-27 lutego 2020 r. - podał Mabion w komunikacie.

Spółka zależna GTC zawarła z Erste Group Bank oraz Raiffeisen Bank umowę kredytową w wysokości 130 mln euro, dotyczącą refinansowania Galerii Jurajskiej - podało GTC w komunikacie.

Ceramika Nowa Gala oraz jej spółka zależna Ceramika Gres, zawarły z Cerrad umowy, na mocy których Cerrad będzie sprzedawać produkty spółki oraz zleci jej produkcję części własnych wyrobów - podała Ceramika w komunikacie. W ocenie spółki, pozwoli to zwiększyć jej przychody oraz zagospodarować część niewykorzystywanych mocy wytwórczych.

MCI Capital otrzymało oferty na sprzedaż 945.259 akcji własnych - podała spółka w komunikacie.

Bazowy zysk na akcję PepsiCo. w IV kw. wyniósł 1,45 USD - podano w komunikacie. Oczekiwano 1,44 USD.

WALUTY

Jeżeli piątkowy odczyt inflacji będzie zbliżony do oczekiwań rynku, złoty może się chwilowo umacniać wobec euro, a rentowności krajowych obligacji mogą przejściowo spadać - oceniają ekonomiści.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0867 USD i 119,21 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2557 - poinformował NBP.

TOWARY

Ceny ropy w USA nieznacznie spadają po tym, gdy w ciągu poprzednich sesji - od poniedziałku - surowiec zyskał łącznie niemal 5 proc. Na rynkach rosną obawy po tym, gdy w prowincji Hubei w Chinach zanotowano niemal 15 tys. nowych przypadków zainfekowania koronawirusem - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie waha się. Rynki analizują zapowiedzi chińskich władz, że będą bodźce wspierające gospodarkę. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany blisko 5.764,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie środowej sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Orange Polska przedstawiło w czwartek zgodne z oczekiwaniami cele wzrostu przychodów i zysku w 2020 roku, a wynik EBITDA grupy w czwartym kwartale po uwzględnieniu kosztów leasingu okazał się wyższy od konsensusu PAP Biznes. Analitycy zwracają uwagę na utrzymanie przez spółkę dobrej dynamiki przyłączeń netto, ale wskazują jednocześnie m.in. na zakładany wzrost nakładów inwestycyjnych.

Jastrzębska Spółka Węglowa zaktualizowała strategię na lata 2020-2030. Analitycy zwracają uwagę m.in. na zwiększenie udziału węgla koksowego do ponad 85 proc. od 2021 r. i podwyższenie średniorocznych nakładów inwestycyjnych.

Wyniki Banku Handlowego w czwartym kwartale 2019 roku są powyżej konsensusu i oceniane zostały przez analityków pozytywnie. Michał Fidelus z DM BDM zwraca jednak uwagę, że Handlowy nie zawiązał do tej pory żadnych rezerw na "małe TSUE".

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami PiS ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z ustawą, ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w styczniu wyniosła 14.457 GWh, co oznacza spadek o 7,87 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Import węgla w 2019 był mniejszy o ok. 2,6 mln ton i wyniósł 16,7 mln ton - poinformował w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Saldo wpłat i umorzeń funduszy wyniosło w styczniu 2020 r. plus 838 mln zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Podano, że do funduszy rynku kapitałowego napłynęło 903 mln zł, z czego 160 mln zł w ramach PPK.

Polska Grupa Górnicza (PGG) zakłada osiągnięcie w 2020 r. zysku na poziomie wyniku z ub. roku, przy zmniejszonych do ponad 2,5 mld zł nakładach inwestycyjnych i wydobyciu węgla poniżej 30 mln ton rocznie. Spółka nie widzi zagrożeń dla spłaty zobowiązań wobec jej obligatariuszy.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Rząd w piśmie przesłanym dziś do TSUE wskazuje, że wniosek Komisji Europejskiej o środki tymczasowe jest niedopuszczalny - poinformował rzecznik rządu Piotr Mller. Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP jakim jest Sąd Najwyższy - dodał.

Obecnie w Polsce 1643 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym, a 14 przebywa na kwarantannie - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czwartek poinformował dziennikarzy w Brukseli, że Polska rozważy ewentualne przystąpienie do wspólnych zakupów szczepionek w związku z epidemią koronawirusa. Prace nad stworzeniem takiej szczepionki trwają.

W związku z epidemią koronawirusa, Polskie Linie Lotnicze LOT kolejny raz przedłużyły zawieszenie rejsów między Warszawą a Pekinem - tym razem do 28 marca br. - poinformował w czwartek PAP p.o. rzecznika LOT Michał Czernicki.

10 kwietnia 2020 r., w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, by oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Sejmowa komisja obrony odwołała - głosami większości posłów PiS - posła Macieja Laska (KO) ze stanowiska szefa podkomisji stałej do spraw współpracy z zagranicą i NATO. Usunęła go także ze składu tej podkomisji. Uzasadnianiem wniosku był zarzut, że Lasek jest współautorem "kłamstwa smoleńskiego".

Gigantyczną manipulacją, która ostatecznie uderza w Platformę Obywatelską nazwali w czwartek raport NIK o odzyskiwaniu mienia z przestępstw wiceministrowie sprawiedliwości Marcin Warchoł i Michał Wójcik. Ich zdaniem raport ten wprowadza w błąd opinię publiczną.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Bilans śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach wzrósł w czwartek aż o 242 osoby do 1.350. W prowoincji Hubei, będącej pierwotnym ogniskiem epidemii, wykryto 14.840 nowych przypadków zakażeń - poinformowały władze.

W Japonii odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Katsunobu Kato. Zmarła to 80-letnia kobieta, która mieszkała w prefekturze Kanagawa, na wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu na południe od Tokio.

Szef Komunistycznej Partii Chin w ogarniętej koronawirusem prowincji Hubei Jiang Chaoliang został zwolniony z zajmowanego stanowiska - poinformowała w czwartek agencja Xinhua. Na jego miejsce powołano burmistrza Szanghaju Ying Yonga.

Linie lotnicze USA, w tym największe - United Airlines i American Airlines - przedłużyły zawieszenie rejsów do Chin do końca kwietnia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowym powodem jest drastyczny spadek zapotrzebowania na takie rejsy. Władze wprowadzają też inne ograniczenia w ruchu lotniczym z Chinami.

44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono na japońskim statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie - podało w środę ministerstwo zdrowia Japonii. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 218.

Chińskie władze poinformowały w czwartek o odwołaniu Zhang Xiaominga ze stanowiska dyrektora rządowego biura ds. Hongkongu i Makau. Jest on najwyższym rangą urzędnikiem odpowiedzialnym za kwestie Hongkongu, jaki traci posadę, odkąd trwają tam antyrządowe protesty.

Cztery główne frakcje w PE ostrzegły szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, że nie zaakceptują porozumienia ws. budżetu UE bez spełnienia ich postulatów, wśród których jest utrzymanie wydatków na rolnictwo i spójność, a także zapewnienie nowych dochodów.

Brytyjski minister finansów Sajid Javid niespodziewanie zrezygnował w czwartek ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona. Szef brytyjskiego rządu przeprowadza obecnie rekonstrukcję swojego gabinetu.

Dotychczasowy wiceminister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak został w czwartek powołany na stanowisko szefa tego resortu po niespodziewanej rezygnacji Sajida Javida.

Przewodniczący Partii Demokratycznej w stanie Iowa Troy Price zrezygnował w środę ze stanowiska po chaotycznym przebiegu niedawnych prawyborów w tym stanie i awariach technicznych, które spowodowały znaczne opoźnienie podania ostatecznych wyników głosowania.

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei nie zostanie wykluczony z rynku szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji 5G we Francji - zapewnił w czwartek francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

(PAP Biznes)

ana/ gor/